Na međunarodnom tržištu svjedočili smo nekolicini podataka koji su podbacili. Među njima definitivno su najvažniji oni o gospodarskom rastu Velike Britanije i SAD-a. Gospodarstvo Velike Britanije poraslo je za 1,3% u odnosu na godinu ranije premda je očekivani rast iznosio 1,5%


Većinu tjedna EUR/HRK kretao se između 7,610 i 7,620. Mnogi investitori smatraju da je ovo dobra prilika za EUR kratke pozicije sa dospijećem na ljetne mjesece dok su strani investitori i dalje vrlo zainteresirani za kupnju europske valute.  Neki novinski članci ukazuju da pojedine banke planiraju kreditirati državne tvrtke što bi moglo imati efekt i na domaćem deviznom tržištu. Za pretpostaviti je da bi se radilo ili o čistim europskim kreditima ili onima uz valutnu klauzulu.  Kamatne stope na međubankarskom tržištu za sada su gotovo nepromijenjene . Prošloga tjedna Ministarstvo Financija nije imalo aukciju trezorskih zapisa.

Na međunarodnom tržištu svjedočili smo nekolicini podataka koji su podbacili. Među njima definitivno su najvažniji oni o gospodarskom rastu Velike Britanije i SAD-a. Gospodarstvo Velike Britanije poraslo je za 1,3% u odnosu na godinu ranije premda je očekivani rast iznosio 1,5%.

 Isti rasplet bio je i u SAD-u gdje je zabilježen rast od 2,5% u odnosu na očekivanih 2,6%. Osim podataka veliku zabrinutost među investitore progurala je i velika politička nesigurnost u Italiji i SAD-u. Naime, bivši premijer Berlusconi odlučio je povući članove svoje stranke iz Vlade što će za posljedicu imati i moguće nove izbore te prolongiranje prijeko potrebnih reformi, a rast troškova zaduživanja čini se gotovo neizbježnim. U SAD situacija nije ništa bolje gdje traju velika podmetanja između demokratskog Kongresa i republikanskog Senata oko proračuna a najvažnija stavaka prijekora je tzv. Obamacare odnosno reforma zdravstvenog sustava. U slučaju nepostizanja dogovora između dvije strane do ponedjeljka u ponoć uredi držane uprave mogli bi ostati zatvoreni. Uslijed svega navedenog vrijednosti nisko prihodnih valuta snažno su porasle.

Vrijednost CHF/HRK početkom se tjedna kretala oko 6,230 što je ujedno i višemjesečni maksimum. Vrijednosti USD-a nastavlja se trgovati u rasponu od 1,3460-1,3560 u odnosu na EUR, a znatnije promjene na najvažnijem svjetskom valutnom paru mogle bi uslijediti ovoga tjedna kada nas očekuje sjednica ECB-a i stanje sa tržišta rada u SAD-u.