Središnja tema prošloga tjedna bila je repo aukcija Europske centralne banke, na kojoj je puštena dodatna likvidnost u europski bankarski sustav na rok od tri godine


Trend se mijenja. EUR/HRK nakon dužeg vremena bilježi pad vrijednosti. Centralna banka napokon može malo predahnuti. Do sada su činili sve kako bi spustili tečaj EUR/HRK i to kroz tri do sada održane intervencije te promjenu regulative odnosno povećanje stope obvezne pričuve za 1%. Tečaj EUR/HRK  se dugo vremena trgovao između 7,580 i 7,590, da bi u posljednje vrijeme, što kroz posljednju intervenciju, što kroz nešto veće izdanje trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu, tečaj ipak zabilježio pad vrijednosti. EUR/HRK trenutno se trguje oko 7,5650, a eventualni daljnji pad vrijednosti ne bi nas iznenadio. Na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa, Ministarstvo je izdalo oko 65 milijuna eura valutnih trezorskih zapisa, što se automatski reflektiralo na tržištu, gdje su njegovi sudionici, ponajprije banke, morali prodati europsku valutu kako bi „iznivelirali“ vlastite devizne pozicije.

Vrijednosti ostalih valuta zabilježile su porast u odnosu na euro i nešto manje u odnosu na kunu. Središnja tema prošloga tjedna bila je repo aukcija Europske centralne banke, na kojoj je puštena dodatna likvidnost u europski bankarski sustav na rok od tri godine.

Poslovne banke koje su aplicirale za dodatnu likvidnost, a u cilju poboljšanja kvalitete svojih bilanci, skupile su oko 530 milijardi eura. Upravo spomenuta akcija uslijed povećane ponude eura bila je dovoljna da euro počne gubiti na vrijednosti. EUR/USD na tjednoj razini pao je za nešto više od 2% i trenutno se trguje oko 1,3180, nakon što je prošloga tjedna testirao ovogodišnji maksimum od 1,3480. Osim spomenute aukcije od strane ECB-a, u korist dolara išla je i objava BDP-a za prošlu godinu, gdje SAD bilježi porast gospodarske aktivnosti za 3%. Vrijednost kune posredno je također pala u odnosu na dolar i to za otprilike 2%, a trenutno se trguje oko 5,735 kune za dolar. Eventualno daljnje produbljivanje dužničke krize (a Španjolska počinje pokazivati znakove), moglo bi dalje srušiti vrijednost eura i kune u odnosu na dolar.

Gubitnik tjedna i mjeseca definitivno je japanski jen, čija vrijednost nezadrživo pada. U nešto više od mjesec dana, jen je izgubio na vrijednosti gotovo 10% u odnosu na kunu.

Valuta čija vrijednost je i dalje nepromijenjena je franak. Iako su deflacijski pritisci i dalje izrazito prisutni u Švicarskoj, Centralna banka se za sada drži svoje politike branjenja tečaja EUR/CHF od 1,200 i ne razmišlja o eventualnom povećanju spomenute razine.