Svi bi željeli da Grčka ostane u eurozoni, ali većina zemalja nije spremna pružati daljnju pomoć Grčkoj, posebice pokaže li se da najavljene reforme nisu provedene


Nakon dva izuzetno zanimljiva tjedna na domaćem tržištu, prošli tjedan bilježimo smirivanje situacije. To podrazumijeva blagi pad kratkoročnih kamatnih stopa na domaćem tržištu kao i stabilizaciju tečaja. Kamatne stope na domicilnu valutu zabilježile su pad na sve rokove do mjesec dana. Tečaj EUR/HRK blago je narastao i posljednjih dana vrijednost mu se kreće oko razine od 7,485. Ministarstvo financija ovoga tjedna na dospijeću ima znatan iznos trezorskih zapisa, kako kunskih, tako i uz valutnu klauzulu, a iznosi koje će ponovno upisati (ili neće), mogli bi imati snažniji efekt na deviznom tržištu. Mjesec rujan obiluje dospijećima trezorskih zapisa u iznosu od nekoliko milijardi kuna.

Na međunarodnom tržištu također jedan izrazito miran tjedan. U Europi se održavaju sastanci na najvišem nivou između najvećih kreditora, Njemačke i Francuske, s jedne strane i trenutno najvećeg „ovisnika“ o međunarodnoj pomoći, Grčke. Prema svemu sudeći, svi bi željeli da Grčka ostane u eurozoni, ali većina zemalja nije spremna pružati daljnju pomoć Grčkoj, posebice pokaže li se da najavljene reforme nisu provedene. S druge strane Atlantika, FED je u svojem zapisniku posljednje sjednice dao naslutiti kako su dodatni programi pomoći gospodarstvu sasvim izgledni, što su mnogi investitori protumačili kao najavu QEIII. Dolar se našao pod pritiskom deprecijacije. Mjesec rujan prepun je bitnih odluka u eurozoni i SAD-u. Uslijed očekivane intervencije ECB-a, vrijednost eura porasla je prošlog tjedna kako u odnosu na dolar, tako i u odnosu na ostale valute. Tečaj USD/HRK trenutno se kreće oko 5,970.

Vrijednosti CAD, AUD, NOK, SEK, promatrano na tjednoj bazi, zabilježile su pad od par postotnih poena u odnosu na euro i kunu.