03.06.2004.
Spor SN Holdinga protiv HFP-a
Spor između države, odnosno Hrvatskog fonda za privatizaciju s jedne strane i bivših privatizacijskih fondova s druge strane, a oko potraživanja za dionice tvrtki koje su završile u stečaju, sa liste za kuponsku privatizaciju, puno je puta bio tema brojnih novinskih članaka. Mnogi kažu da se radi o sukobu Slavka Linića i Darka Ostoje, čelnika DOM holdinga, bivšeg PIF-a DOM, a razlog je navodno DIOKI. Radi se o špekulacijama i kuloarskim pričama koje su teško dokazive... (Inače, SN Holding je zajedno s ostalim većim dioničarima prije nekoliko dana potpisao ugovor o prodaji dionica Diokija grupaciji Hypo Alpe Adria banke...).
Korijen ovakve priče potječe od vremena kad je upravo Linić kao čelnik Upravnog odbora HFP-a zaustavio zamjene dionica koje su PIF-ovi provodili sa HFP-om kada je postao potpredsjednik Vlade RH i predsjednik spomenutog Upravnog odbora.
Da su upravo Linić i Ostoja imali prilično polemike po medijima, čak i u televizijskoj emisiji koja je sličila dvoboju, to jest činjenica i to neosporna. O pozadini tog odnosa se naravno može špekulirati i pretpostavljati...
Činjenica je i da između SN holdinga i DOM holdinga postoje jako bliske poslovne veze i vlasnički isprepleteni odnosi, te zajedničko djelovanje u mnogim kompanijama u kojima su krupni ili većinski dioničari. Činjenica je da je DOM dobio u sporu s HFP-om presudu u svoju korist pri Arbitraži Hrvatske gospodarske komore.
Ono što je novost u cijeloj priči jest da je i SN holding, koji je takodjer vodio spor pri Arbitraži HGK sada dobio spor u svoju korist.
Riječ je o potraživanju prema HFP-u u vrijednosti oko 224 milijuna kuna koje je trebalo prije nekoliko godina biti nadoknađeno SNF, pravnom predniku SN holdinga. PIF, kasnije ZIF Središnji nacionalni fond se pretvorio u trgovačko društvo SN Holding kako bi izbjegao neke odredbe zakona o investicijskim fondovima. SN Holding je potraživao 48.075 redovnih dionica vrsarske Anite, čija ukupna nominalna vrijednost iznosi 168,26 milijuna kuna, kao i 135.029 redovnih dionica novigradske Lagune, ukupne nominalne vrijednosti 13,5 milijuna njemačkih maraka kao zamjenu za vraćene dionice državi. Međutim, promjenom vlasti 2000. godine ta zamjena kao i zahtjevi drugih PIF-ova, nakon izbora 2000.g. su zanijekani i odbijeni. Dionice su uglavnom prodane, a spor je potrajao nekoliko godina, djelimice sa pozitivnim ishodima. Neki PIF-ovi su i izgubili sporove (Slavonski ZIF i bivša Expandia, sadašnji Proficio), a neki još uvijek vode svoje sporove koji nisu još gotovi (Validus).
U SN holdingu iskazuju zadovoljstvo takvim raspletom i najavljuju da se nadaju da će obnoviti narušene odnose sa HFP-om i riješiti spor na obostrano zadovoljavajući način. Naravno, za to treba i volja s druge strane.