Čelnici eurozone uspjeli su donijeti odluku o dokapitalizaciji banaka iz zajedničkih fondova pomoći
Iza nas je vrlo miran tjedan na domaćem deviznom tržištu, s tečajem EUR/HRK koji se trgovao unutar uskog raspona od 7,505-7,530. Uz stabilan tečaj, zabilježen je i skroman volumen trgovanja, kako od strane domaćih, tako i od strane inozemnih investitora. Ministarstvo financija nakon dugo vremena nije održalo aukciju trezorskih zapisa, zbog čega je dodatno izostao efekt volatilnosti. Likvidnost sustava i dalje je vrlo dobra, a kamate na međubankarskom tržištu kreću se između 0,2 i 0,7% na dva tjedna te između 0,4% i 0,9% na rok od mjesec dana.
Na međunarodnom tržištu sve oči bile su uprte u dvodnevni sastanak čelnika eurozone. Očekivanja investitora i analitičara bila su vrlo niska, jer posljednji takvi sastanci nisu iznijeli nikakva rješenja. Netom prije sastanka, njemačka kancelarka Merkel izjavila je da je izdavanje zajedničkih euro obveznica, što ujedno znači i zajedničko jamčenje za te dugove, za Njemačku neprihvatljivo. Unatoč tomu, čelnici su uspjeli donijeti odluku o dokapitalizaciji banaka iz zajedničkih fondova pomoći. Zemlje čije banke prime pomoć neće biti opterećene dodatnim dugom, odnosno dug se ne pripisuje direktno njima. Ujedno, odlučeno je kako će fondovi pomoći moći kupovati državne obveznice na sekundarnom tržištu.
Koliko „malo“ je dovoljno, pokazuju posljedice spomenute odluke, gdje su troškovi osiguranja duga na španjolske i talijanske obveznice zabilježili pad. S druge strane, snažno je porasla vrijednost eura i ostalih rizičnijih oblika imovine. Naime, početkom prošlog tjedna euro je gubio na vrijednosti u odnosu na dolar. S razine 1,258 ostvarene u ponedjeljak, pao je na razinu od 1,2410 u četvrtak. Zaključci sjednice pogurali su vrijednost eura prema gore u petak, a EUR/USD se trenutno trguje oko 1,2640. Na tjednoj razini to je tek neznatno jačanje eura.
Jačanjem eura indirektno je porasla i vrijednost kune u odnosu na vodeću svjetsku valutu.
U sklopu trenutne EU-forije, vrijednosti visoko prihodnih valuta poput AUD-a , NZD-a i CEE-a rastu, dok valute tzv. sigurnog utočišta, među kojima posebno treba istaknuti USD i JPY, gube na vrijednosti.
Vrijednost franka i dalje je izrazito stabilna, a prema posljednjim vijestima iz Švicarske narodne banke, za održavanje minimalno prihvatljive razine EUR/CHF od 1,200, na raspolaganju imaju neograničena sredstva, što bi bar malo moglo razvedriti dužnike koji svoje obveze imaju denominirane u franku.Tečaj CHF/HRK trguje se oko 6,260.