Pobjednik tjedna je ipak dolar. Vrijednost mu je krajem tjedna porasla u odnosu na većinu valuta. EUR/USD trenutno se trguje ispod razine od 1,300
Domaće tržište u znaku je države i državnih poduzeća. Naime, na prošlotjednoj sjednici Vlade odlučeno je da se Hrvatskim autocestama odobri sindicirani kredit u iznosu od 250 milijuna eura. Osim toga, država najavljuje izdanje obveznice na domaćem tržištu. Hoće li to biti kunsko zaduženje ili uz valutu klauzulu, Ministarstvo financija odlučit će kroz razgovore s investitorima.
U srpnju dospijeva kunska obveznica, a novo izdanje koristilo bi se za refinanciranje spomenutog dospijeća. Sve spomenuto, uz početak turističke sezone, stvara aprecijacijske pritiske na domicilnu valutu koja za sad bilježi tek blagi porast vrijednosti u odnosu na euro. Tečaj EUR/HRK pao je s razine od 7,570 na trenutnih 7,560. Likvidnost sustava i dalje je vrlo dobra, s relativno niskim kamatnim stopama na međubankarskom tržištu.
Ministarstvo financija bilo je vrlo aktivno protekloga tjedna na domaćem tržištu kroz izdanje trezorskih zapisa. Naime, izdano je 518 milijuna kunskih trezorskih zapisa, gdje je, uz dospijeće 275 milijuna kuna, ukupan dug povećan za 243 milijuna kuna i trenutno iznosi 21,267 milijardi kratkoročnog duga. Izdanje trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu bilo je zanemarivo uz veći iznos na dospijeću, gdje su tržišni sudionici ostali „kratki“ u europskoj aktivi za iznos od 16 milijuna eura.
Na međunarodnom tržištu bilježimo relativno stabilan tjedan bez značajnijih podataka. Od podataka valja spomenuti rast industrijske proizvodnje i povećanje industrijskih narudžbi u Njemačkoj, što se pozitivno odrazilo na vrijednost eura početkom tjedna. Centralne banke Australije i Velike Britanije održale su svoje redovne sjednice. Dok Bank of England nije mijenjala monetarnu politiku, Reserve Bank of Australia srezala je referentnu kamatnu stopu na australski dolar, što je rezultiralo padom vrijednosti AUD-a u odnosu na ostale valute. AUD/HRK se trguje po 5,820.
Na deviznom, obvezničkom i dioničkom tržištu očigledna je sklonost investitorima ka riziku, što se pak očituje u padu vrijednosti nisko prihodnih valuta. Vrijednosti jena i franka snažno su pale krajem prošloga tjedna. Tečaj jena pao je na višegodišnje minimume.
Pobjednik tjedna je ipak dolar. Vrijednost mu je krajem tjedna porasla u odnosu na većinu valuta. EUR/USD trenutno se trguje ispod razine od 1,300. Naime, mnogi investitori mišljenja su da bi Europska centralna banka na sljedećoj sjednici mogla nastaviti s promjenama u vođenju monetarne politike, a kao jedna od glavnih meta spominje se stavljanje u negativni teritorij kamatne stope po kojoj poslovne banke oročavaju novac kod ECB-a.
Nakon dugo vremena svjedočili smo i vrlo volatilnom švicarcu, gdje mu je vrijednost pala u odnosu na euro i kunu. EUR/CHF u ponedjeljak ujutro se trgovao oko 1,2430, dok se tečaj CHF/HRK kretao oko razine od 6,100. Vrijednosti skandinavskih valuta gotovo su nepromijenjene u odnosu na kunu.