Strani investitori u posljednje vrijeme umanjili su svoju aktivnost na deviznom tržištu, što je još jedan od uzroka blagog pada tečaja, jer su oni u pravilu bili kupci eura
Relativno je stabilno trgovanje na domaćem deviznom tržištu. Tečaj EUR/HRK kretao se unutar raspona 7,505-7,535. Nešto veća potražnja za domicilnom valutom posljedica je aukcije trezorskih zapisa, gdje su pojedine banke upisale znatne iznose trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu i pri tome bile prisiljene prodavati euro kako bi izbalansirale svoje pozicije. Određeni očekivani zajmovi državnim poduzećima također vrše pritisak na apreciranje domicilne valute. S obzirom da je i dalje likvidnost sustava vrlo dobra, prinosi na izdane trezorske zapise i dalje bilježe pad. Strani investitori u posljednje vrijeme umanjili su svoju aktivnost na deviznom tržištu, što je još jedan od uzroka blagog pada tečaja, jer su oni u pravilu bili kupci eura. Posljednje kotacije kreću se oko razine od 7,525.
Na međunarodnom tržištu prošli tjedan obilovao je mnoštvom krucijalnih podataka. Broj novozaposlenih u SAD-u, gdje je prošloga mjeseca otvoreno 146.000 radnih mjesta, bio je viši od očekivanog. Stanje u uslužnom sektoru SAD-a se popravlja, dok proizvodni sektor bilježi pad aktivnosti. U Europi je klimaks ostvaren kada je Europska centralna banka održala svoju redovnu mjesečnu sjednicu, na kojoj je najavljeno potencijalno daljnje smanjenje kamatnih stopa. Razlog za to je očekivani daljnji pad gospodarske aktivnosti u Europi. Referentna kamatna stopa na euro, po kojoj poslovne banke posuđuju novac od ECB-a, mogla bi biti smanjena. Trenutno ona iznosi 0,75%. Osim spomenute, u negativni teritorij bi mogla otići stopa po kojoj poslovne banke daju novac ECB-u i koja trenutno iznosi 0,00%. Razlog negativne stope je prisiljavanje banaka da svoj novac plasiraju u realnu ekonomiju.
Njemačka centralna banka najavljuje kako bi se njemačko gospodarstvo sljedeće godine moglo naći u recesiji. EUR/USD prošloga je tjedna dosegnuo višetjedni maksimum od 1,3125, ali se nakon spomenute sjednice ECB-a euro našao pod snažnim pritiskom deprecijacije. Tečaj USD/HRK porastao je do razine od 5,850. Vrijednost eura i kune pala je i u odnosu na ostale valute poput AUD-a, CAD-a. Prošloga tjedna i franak je uspio snažnije deprecirati uslijed najave najvećih švicarskih banaka da će za depozite u franku obračunavati veliku naknadu ili pak koristiti negativnu kamatnu stopu.