Moja teta, koja ima 70 godina, prije 50 godina otišla je u Njemačku i ima samo njemačko državljanstvo. Sada je u mirovini i htjela bi se vratiti. Može li u Hrvatskoj živjeti kao stranac sa stalnim boravkom ili mora tražiti hrvatsko državljanstvo? Kako je regulirano zdravstveno osiguranje za strance?


Vaša teta ne mora podnositi zahtjev za prijem u državljanstvo Republike Hrvatske da bi u istoj dulje boravila ukoliko ispunjava uvjete koji su za privremeni i stalni boravak državljana zemalja članica Europskog gospodarskog prostora propisani Zakonom o strancima, konkretno članci 153. do 183. Kao državljanka SR Njemačke, Vaša teta kod nadležne jedinice MUP-a, prema njenom odabranom mjestu boravka u RH, podnosi zahtjev za odobrenje privremenog boravka u roku od osam dana od isteka tromjesečnog razdoblja nakon prvotnog ulaska u RH. Privremeni boravak bit će joj odobren ukoliko ima valjanu putnu ispravu ili osobnu iskaznicu, dovoljno sredstava za uzdržavanje te zdravstveno osiguranje.

Slijedom Uredbe o načinu izračuna i visini sredstava za uzdržavanje stranaca u RH, stranci moraju mjesečno imati osigurana sredstva za uzdržavanje u visini od 400% osnovice na temelju koje se utvrđuje visina pomoći za uzdržavanje, sukladno propisima o socijalnoj skrbi. Ta osnovica iznosi 500 kn, pa je 2.000 kn mjesečnih prihoda već iznos koji je dovoljan da stranac ima dovoljno sredstava za vlastito uzdržavanje.

Uvjet zdravstvenog osiguranja propisan je Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH, a koji svojim odredbama propisuje obvezu zdravstvenog osiguranja stranca državljanina zemlje članice Europske unije, ako isti nije obvezno osiguran u jednoj od država članica. Stoga, a s obzirom na dostupne informacije, smatram da Vaša teta ne bi smjela imati poteškoća kod ispunjenja svih potrebnih uvjeta za odobrenje privremenog  boravka u RH, a po isteku pet godina urednog privremenog boravka može podnijeti zahtjev za odobrenje stalnog boravka.