U neizvjesnoj situaciji u Americi i Europi jedini "pobjednik" je CHF čija vrijednost nezaustavljivo raste
Nakon intervencije HNB-a, kuna se stabilizirala oko razine od 7,450 da bi se zbog potražnje za domicilnom valutom tečaj spustio do razine od 7,430.
Tečaj USD/HRK bio je relativno stabilan gledano na tjednoj bazi. Čini se da su pregovori između demokrata i republikanaca oko proračunskog deficita uspješno okončani premda posljednji podaci koji stižu iz Amerike zabrinjavaju investitore. Naime, nekoliko ključnih podataka, od stanja u proizvodnom sektoru, potrošnje stanovništva pa sve do nacionalnog bruto proizvoda prilično su razočarali.
Spomenimo samo kako je BDP Amerike u drugom kvartalu rastao za svega 1,3% naspram očekivanih 1,8%. EUR/USD na tjednoj bazi trgovao se između 1,4530 i 1,420. USD/HRK kretao se između 5,120 i 5,250 HRK za USD.
Valuta čija vrijednost ponovno ruši rekorde je CHF. U ovako neizvjesnoj situaciji gdje mnogim europskim zemljama oko vrata visi omča duga, a ništa bolja situacija nije ni u Americi, gdje postoji opasnost da Amerika izgubi svoj AAA kreditni rejting jedini „pobjednik„ je CHF čija vrijednost nezaustavljivo raste. EUR/CHF zabilježio je pad za više od 5,00% na tjednoj bazi. S razine od gotovo 1,170 na 1,1000 što ujedno predstavlja novi povijesni rekord CHF-a. Upravo spomenuto ostavilo je posljedice i na tečaju CHF/HRK koji je također ostvario povijesni rekord od 6,750 HRK za CHF.
Tečaj GBP/HRK zabilježio je određene aprecijacijske pritiske na tjednoj razini, pa se trgovao oko 8,540, a što je posljedica rasta vrijednosti GBP-a u odnosu na EUR.