Fokus investitora nije ograničen samo na Grčku, već i na Italiju, koja bilježi povijesno visoke premije osiguranja duga u odnosu na njemački Bund
Prošloga tjedna svjedočili smo ponovnom probijanju tečaja EUR/HRK iznad 7,500. Usprkos skraćenom radnom tjednu, interes investitora za trgovanjem EUR/HRK, što od strane banaka, što od strane korporativnih klijenata nije jenjavao. Ipak, nešto veća razina prodaje europske valute od strane Ministarstva financija i ostalih korporativnih klijenata, zajedno s izdanjem trezorskih zapisa uz valutnu klauzulu apreciralo je domaću valutu koja se u ponedjeljak prije podne trgovala oko razine 7,495 za EUR. Vrijednost HRK pala je u odnosu na USD.
Optimizam među investitorima zbog dogovora europskih čelnika bio je kratkog daha. Odluka grčkog premijera da se provede referendum o prihvaćanju pomoći razbjesnio je sve sudionike tržišta koji su počeli prodavati euro denominiranu imovinu. Tragikomedija u Grčkoj režiji još traje, a sve izglednije je da će se stvoriti vlada nacionalnog jedinstva. Fokus investitora ipak nije ograničen samo na Grčku, već i na Italiju, koja bilježi povijesno visoke premije osiguranja duga u odnosu na njemački Bund. Sasvim je izvjesno da će eventualna unutarnja politička trakavica Italije ostaviti traga na vrijednosti europske valute. ECB je prošlog tjedna održala sjednicu na kojoj je odlučeno da se spusti referentna kamatna stopa na euro sa 1,5% na 1,25% uslijed očekivanog smanjenja inflacijskih pritisaka. Spomenuta odluka ostala je u sjeni svjetskih čelnika koju su se našli u Cannesu.
S druge strane Atlantika posljednji podaci uglavnom su bili pozitivni, dok je tržište rada zabilježilo nešto malo više od 100.000 novih radnih mjesta protekloga mjeseca, a što je bilo u skladu s očekivanim.
USD/HRK porastao je s razine od 5,280 na 5,460 što je porast za više od 3,5% na tjednoj razini.
Vrijednost CHF tijekom protekloga tjedna rasla je u odnosu
na većinu valuta usprkos posljednjim lošijim podacima iz Švicarske. Ipak,
objavljena stopa inflacije ukazuje da je u Švicarskoj zapravo prisutna
deflacija, što nije u cilju Centralne banke koja bi mogla ponovno intervenirati
na tržištu podižući minimalno prihvatljivu razinu EUR/CHF-a. Tečaj CHF/HRK
početkom se tjedna kretao oko 6,06.
Centralna banka Japana prošloga tjedna je intervenirala s ciljem deprecijacije vrijednosti JPY-a koji se netom prije sjednice trgovao na povijesno visokim razinama.