Blago povećanje kamata posljedica je početka turističke sezone, gdje dobar dio novca napusti sustav i nalazi se u obliku efektivnog novca kod turista. Izdanje obveznice također će određeno vrijeme smanjiti novčanu masu koja kola sustavom


Započeti trendovi nastavljaju svoju dominaciju. Tečaj EUR/HRK i dalje je pod deprecijacijskim pritiskom i trenutno se trguje oko razine od 7,460. Pad od gotovo 500 baznih bodova, na tjednoj razini promatrano, posljedica je događaja koje smo spomenuli u prošlotjednom javljanju. Na posljednjoj sjednici Vlade donesena je odluka o sanaciji dugova nacionalnog zdravstvenog osiguravatelja u iznosu od 2,5 milijardi kuna kroz proračun, a ne bi nas smjelo iznenaditi ako je spomenuta stavka financirana kroz kredit koji je sigurno doprinio spuštanju tečaja EUR/HRK.

Ministarstvo financija bilo je aktivno protekloga tjedna, ali je iznos izdanih trezoraca gotovo identičan iznosu na dospijeću, tako da nije bilo znatnijih promjena u kratkoročnom dugu države. Sljedećeg mjeseca očekuje nas izdanje obveznice koje će biti znatno više od iznosa obveznice na dospijeću, a koliki će točno iznos biti i koja će struktura izdanja biti, i dalje ostaje nepoznanica. Ovisno o izdanju doći će i do promjena na deviznom tržištu, dok je na novčanom tržištu već došlo do povećanja kratkoročnih kamatnih stopa.

Blago povećanje kamata posljedica je početka turističke sezone, gdje dobar dio novca napusti sustav i nalazi se u obliku efektivnog novca kod turista. Izdanje obveznice također će određeno vrijeme smanjiti novčanu masu koja kola sustavom.

Na međunarodnom tržištu tjedan je prošao slično kao i na domaćem. Započeti trendovi su nastavljeni.  Vrijednost dolara nastavila je padati u odnosu na ostale vodeće valute. EUR/USD  porastao je do razine od gotovo 1,340, dok se trenutne kotacije kreću oko 1,3320. Tečaj USD/HRK u ponedjeljak ujutro se kretao oko 5,600.

Vrijednost dolara u bližoj budućnosti mogla bi odrediti ovotjedna sjednica FED-a i osvrt guvernera Bernankea u odnosu na QEIII program. S druge strane, japanski jen nastavlja biti pod aprecijacijskim pritiskom nakon razočaravajuće sjednice Bank of Japana. Investitori su očekivali povećanje aktivnosti centralne banke, a nakon što je to izostalo, jen je snažno porastao u odnosu na ostale vodeće valute, između ostalih i u odnosu na kunu. Tečaj JPY/HRK početkom tjedna se kretao oko  5,900. Vrijednost franka i dalje je relativno stabilna u odnosu na euro i kreće se oko 1,230 CHF za EUR. Nakon nekoliko tjedana uzastopnog pada vrijednosti, australski dolar se uspio stabilizirati oko razine od 1,400 za EUR odnosno oko 5,380 HRK za AUD.