Špekulacije o novom domaćem izdanju državne obveznice mogle bi dalje spustiti tečaj EUR/HRK, posebice bude li se radilo o zaduženju uz valutnu klauzulu


Početak prošloga tjedna obilježen je nastavkom trenda slabljenja domicilne valute u odnosu na euro. Tečaj EUR/HRK dosegnuo je razinu od 7,580, kada je Hrvatska narodna banka odlučila reagirati održavši deviznu intervenciju. Putem intervencije, HNB je poslovnim bankama prodala 266 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,5665. Nakon intervencije, uslijedila je stabilizacija tečaja EUR/HRK, koji se većinu tjedna trgovao unutar raspona od 7,550-7,570.

Intervencija centralne banke nije iznenadila tržišne sudionike. Usprkos tome što je iz sustava izvučeno oko 2 milijarde kuna, kamatne stope na međubankarskom tržištu nisu zabilježile rast te se  i dalje kreću oko 0,1%-0,6% na tjedan dana te oko 0,3%-0,9% na mjesec dana. Špekulacije o eventualnom novom domaćem izdanju državne obveznice mogle bi dalje spustiti tečaj EUR/HRK, posebice bude li se radilo o zaduženju uz valutnu klauzulu. Aukcija trezorskih zapisa prošla je u skladu s očekivanim.

Vrijednosti ostalih valuta, a posebice onih nisko prihodnih, zabilježile su snažan rast, kako u odnosu na kunu, tako i u odnosu na euro. EUR/USD je ostvario novi dvogodišnji minimum  od 1,2280, što ujedno predstavlja rast vrijednosti dolara u odnosu na euro od 2,5% na tjednoj bazi. Euro je i dalje pod snažnim pritiskom deprecijacije zbog dužničke krize, odnosno Španjolske i Grčke. Vodeće europske ekonomije također počinju pokazivati slabosti na krizu.

Njemačko gospodarstvo bilježi pad razine maloprodaje za gotovo 4,00% na godišnjoj razini, uz izostanak povećanja novih radnih mjesta.

Prošlog tjedna većina podataka iz SAD-a neugodno je iznenadila, a posebice onaj s tržišta rada, gdje je otvoreno svega 69.000 novih radnih mjesta naspram očekivanih 150.000. Nakon objave spomenutog podatka, dolar je zabilježio blagu deprecijaciju u odnosu na većinu valuta i time spasio euro da ne zabilježi jedan od najgorih tjedana ikad.

Tečaj USD/HRK zabilježio je porast vrijednosti za više od 2,00%, što je zapravo posljedica pada eura u odnosu na dolar. USD/HRK trenutno se trguje oko 6,080.

Pobjednik tjedna opet je JPY čija vrijednost nezaustavljivo raste u trenucima poput ovih. Visoko prihodne valute poput AUD-a i NOK-a trenutno se nalaze pod pritiskom deprecijacije. Vrlo dobre vijesti stižu iz Švicarske čija ekonomija bilježi snažan uzlet. Na godišnjoj razini promatrano, švicarsko je gospodarstvo poraslo za 2,00%, što je puno više od očekivanih 0,7%. Vrijednost franka ipak se nije mijenjala i kreće se oko 1,200 u odnosu na euro, odnosno oko 6,300 HRK za CHF. Da SNB nije donio odluku o zaštiti razine EUR/CHF od 1,200, vrlo vjerojatno bismo sada euro i franak promatrali u odnosu 1:1.