Tržište rada u SAD-u bilježi oporavak, ali je on još uvijek vrlo spor. Protekloga mjeseca u Americi otvoreno je 80.000 radnih mjesta, što je niže od očekivanog


Iza nas je vrlo miran tjedan na domaćem deviznom tržištu i vrlo živahan na međunarodnom. Naime, domaća valuta bilježi tek neznatne aprecijacijske pritiske u odnosu na euro. Tečaj EUR/HRK zabilježio je blagi pad na tjednoj bazi i to s razine od 7,505 na 7,490. Zabilježen je skroman volumen trgovanja, kako od strane domaćih, tako i od strane inozemnih investitora. Ministarstvo financija održalo je aukciju trezorskih zapisa, a iznos upisanih trezoraca uz valutnu klauzulu bio je svega 1,5 milijuna eura, pa je izostao utjecaj  aukcije na domaće devizno tržište. Likvidnost sustava je i dalje vrlo dobra, premda su kamatne stope na međubankarskom tržištu zabilježile rast. Posljedica je to najave izdanja domaćih obveznica od strane Ministarstva financija. Tečaj EUR/HRK nešto je niži i zbog spomenute najave, jer, ukoliko jedan dio obveznice bude uz valutnu klauzulu, imatelji obveznica morat će prodavati europsku imovinu kako bi ujednačili svoje pozicije. Osim obveznice, pritisak na jačanje kune stvara i klasična priča o početku turističke sezone.

Protekli tjedan obilovao je mnoštvom važnih podataka, kako iz Europe, tako i iz SAD-a, a rezultat svega bilo je masovno slabljenje europske valute. ECB je održala svoju redovitu sjednicu na kojoj je spustila referentnu kamatnu stopu na euro za 0,25 baznih poena, i to sa 1,00% na 0,75%. Euro se odmah nakon sjednice našao pod snažnim deprecijacijskim pritiskom.

S druge strane Atlantika također ne dolaze sjajne vijesti, ali je situacija još uvijek puno bolja nego trenutno u eurozoni. Indeks proizvodnog sektora u SAD-u bilježi daljnji pad i nalazi se na višemjesečnom minimumu, a po prvi put nakon dužeg vremena ispod razine od 50 koja označava kontrakciju, odnosno ekspanziju.  Tržište rada u SAD-u bilježi oporavak, ali je on još uvijek vrlo spor. Protekloga mjeseca u Americi otvoreno je 80.000 radnih mjesta, što je niže od očekivanog. Ovako nizak broj nije uspio smanjiti stopu nezaposlenosti koja se i dalje kreće oko razine od 8,2%. Osim ECB-a, i ostale centralne banke imale su svoje sjednice, pa spomenimo Bank of England koja je povećala iznos kupnje državnih obveznica (Gilta) sa 325 na 375 milijardi GBP-a, a sve u cilju stimulacije gospodarstva. Ostale centralne banke nisu mijenjale referentne kamatne stope.

Trenutno među investitorima vlada vrlo snažna averzija prema riziku.  EUR/USD na tjednoj bazi pao je za više od 3,00% i dosegnuo novi 1,5-godišnji minimum od 1,2260. Upravo ovakvo jačanje dolara ostavilo je posljedice i na tečaju USD/HRK koji se trenutno kreće oko 6,100 HRK za USD.

Sve ostale vodeće valute zabilježile su rast vrijednosti, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. Australski dolar je ostvario novi povijesni maksimum u odnosu na euro, dok se tečaj AUD/HRK kreće blizu povijesnog maksimuma odnosno oko 6,205.