Ponovno aktualiziranje dužničke krize, ovoga puta s Italijom u glavnoj ulozi, srušilo je vrijednost eura


Razdoblje poprilične volatilnosti i nešto većeg obujma trgovanja traje i dalje. Naime, EUR/HRK ponovno je zabilježio određene deprecijacijske pritiske potaknute intenziviranjem turističke sezone i očekivanim izdanjem domaće obveznice denominirane u EUR-u. Pad tečaja do razine od 7,385 bio je kratkog vijeka jer se ponovnim uključivanjem stranih investitora i pojedinih investicijskih fondova aktualizirala potražnja za europskom valutom što je rezultiralo podizanjem tečaja EUR/HRK do razine od 7,400. 

Vrijednost kune pala je i u odnosu na ostale vodeće valute, posebice u odnosu na USD i CHF. Ponovno aktualiziranje dužničke krize, ovoga puta s Italijom u glavnoj ulozi, srušilo je vrijednost eura. Naime, mnogi analitičari i investitori smatraju kako bi Italija bila prevelik zalogaj za ostale članice Eurozone. EUR/USD se trgovao ispod 1,400, točnije oko 1,3910 što se neizravno odrazilo i na tečaj USD/HRK koji se kretao oko 5,320. Vrijednosti dolara nije naškodila ni objava broja novo zaposlenih za prošli mjesec u Americi gdje je zabilježeno svega 18.000 novih radnih mjesta  što je puno niže od očekivanih 105.000.

Valuta koje je zabilježila najsnažniju aprecijaciju kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu je švicarski franak. Naime, svi trenutni problemi u Eurozoni i Americi rezultiraju u apreciranju CHF-a čija vrijednost ostvaruje nove povijesne rekorde. EUR/CHF se trgovao oko 1,1650 što na tjednoj razini čini porast vrijednosti za više od 5,00%. Sve to ostavilo je traga i na tečaju CHF/HRK koji je ostvario novi povijesni rekord od 6,360.

Među valutama koje su ojačale u odnosu na euro i kunu je i britanska funta. EUR/GBP se  trgovao oko 0,8770 nakon što se prošloga tjedna spomenuti valutni par trgovao oko 0,900.