Ovoga tjedna Ministarstvo financija ponovno ima na dospijeću 50-ak milijuna eura valutnih trezorskih zapisa, a planirano izdanje je niže od tog iznosa pa nas pojačanje aprecijacijskih pritisaka na EUR/HRK ne bi smjelo iznenaditi
Domaće tržište i dalje je u fazi uravnotežene ponude i potražnje. Tečaj EUR/HRK i dalje se trguje unutar vrlo uskog raspona od 7,585 i 7,595. Potražnja za eurom dolazi od strane inozemnih investitora, dok su domaći skloniji prodaji eura pri spomenutim razinama. Ponovno se aktualizirala prodaja eura kroz terminske ugovore s datumom dospijeća na ljeto. Centralna banka i dalje vrlo pomno prati što se događa na deviznom tržištu, jer nije sklona previsokom tečaju EUR/HRK. Ministarstvo financija na prošlotjednoj je aukciji izdalo svega 9 milijuna eura valutnih trezorskih zapisa dok je na dospijeću bilo 50 milijuna eura, što je, za razliku od spomenuta dva iznosa, zapravo ostavilo tržište kratko u europskoj imovini. Ovoga tjedna Ministarstvo financija ponovno ima na dospijeću 50-ak milijuna eura valutnih trezorskih zapisa, a planirano izdanje je niže od tog iznosa pa nas pojačanje aprecijacijskih pritisaka na EUR/HRK ne bi smjelo iznenaditi. Interes investitora za euro denominiranom imovinom splasnuo je zbog izrazito niskih prinosa, gdje onda investitori veći interes pokazuju za kunske trezorske zapise i gdje je samo na prošlotjednoj aukciji izdano 1,5 milijarda kuna, a ukupni dug države po trezorskim zapisima dosegnuo je iznos od 18,7 mlijarde kuna. Likvidnost sustava i dalje je izrazito dobra.
Na inozemnom tržištu teme tjedna bile su Italija i SAD. Svi su s nestrpljenjem očekivali prve rezultate izbora, nadajući se da će bar jedna stranka odnosno politička opcija dobiti potrebnu većinu kako bi se Vlada i Senat mogli sastaviti. Ipak, to se nije dogodilo, a Italija je upala u političku krizu, gdje niti jedna opcija ne može skupiti većinu. Upravo takvog raspleta investitori su se najviše bojali, jer će prijeko potrebne reforme sada kaskati. Izdanje talijanskih obveznica ipak je naišlo na dobar interes investitora, ali uz rastuće prinose u odnosu na prošlo izdanje. U SAD-u je politička neizvjesnost također rezultirala posljedicama na realni sektor, gdje je izostanak dogovora između republikanaca i demokrata oko uravnoteženja proračuna automatski aktivirao ranije dogovorene mjere ušteda. Averzija prema riziku ponovno je aktualizirana, što se očituje kroz pad dioničkih indeksa i rast vrijednosti nisko prihodnih valuta.
Euro je ostao snažno pogođen rezultatima izbora u Italiji i vrijednost mu je prošloga tjedna potonula na novi ovogodišnji minimum od 1,2966, dok se trenutno trguje oko 1,3010. Tečaj USD/HRK porastao je do razine od 5,835.
Vrijednosti ostalih vodećih valuta također su blago porasle, kako u odnosu na euro tako i u odnosu na kunu.