Trenutni optimizam mogao bi biti kratkog daha s obzirom na prošlotjednu objavu rasta/pada BDP-a u vodećim europskim zemljama
Na domaćem deviznom tržištu nije bilo značajnijih promjena te se EUR/HRK i dalje trguje između 7,580 i 7,585. Prošlog tjedna Ministarstvo financija po prvi puta u povijesti održalo je aukciju trezorskih zapisa u euru. Izdali su otprilike 700 milijuna eura trezoraca na rok od godinu i godinu i pol. Pojavljivanje Ministarstva na tržištu u obliku prodaje europske valute moglo bi imati značajniji efekt na domaćem tržištu. Na koji način i hoće li spomenuto biti provedeno ovisit će i o daljnjem razvoju tečaja EUR/HRK. U slučaju nastavka rasta tečaja možemo očekivati daljnje akcije od strane HNB-a.
Vrijednosti ostalih valuta u odnosu na kunu, pod pretpostavkom stabilnog tečaja EUR/HRK, ovisi isključivo o promjeni vrijednosti eura u odnosu na ostale vodeće valute, a u tom slučaju samo je jedna važna stavka - Grčka, Grčka i opet Grčka. Naime, mnoge peripetije između Grčke i njenih kreditora te između vladajućih struktura Grčke i oporbe mijenjale su percepciju investitora. Trenutni optimizam među investitorima diže vrijednost europske valute u odnosu na ostale vodeće valute. Posredno i vrijednost kune raste u odnosu na te valute. EUR/USD prošloga tjedna trgovao se u relativno uskom rasponu od 1,300-1,320, dok je tečaj USD/HRK također zabilježio usku volatilnost. USD/HRK trgovao se oko 5,750. Usprkos svemu, trenutni optimizam mogao bi biti kratkog daha s obzirom na prošlotjednu objavu rasta/pada BDP-a u vodećim europskim zemljama. Njemačka, kao najveće europsko gospodarstvo, zabilježila je pad BDP-a u posljednjem kvartalu 2011. godine, a pad gospodarske aktivnosti u posljednjem kvartalu 2011. zabilježila je i cijela eurozona, i to za 0,3%.
Osim dolara, vrijednost franka također je stabilna, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. EUR/CHF i dalje se trguje ispod razine od 1,210 CHF za euro, dok se tečaj CHF/HRK i dalje kreće oko 6,275.