Tečaj EUR/HRK porastao je s razine od 7,500 na trenutnih 7,525. Posljedica je to nešto veće potražnje za europskom valutom od strane institucionalnih investitora
Nakon što je prošlo uzbuđenje oko izdanja državnih obveznica, tečaj EUR/HRK ponovno bilježi aprecijacijske pritiske. Naime, na tjednoj razini promatrano, tečaj EUR/HRK porastao je s razine od 7,500 na 7,525. Posljedica je to nešto veće potražnje za europskom valutom od strane institucionalnih investitora koji su počeli zatvarati svoje ranije otvorene kratke euro pozicije, očito smatrajući kako je razina od 7,490-500 trenutno dno tečaja EUR/HRK.
Interes stranih investitora u potpunosti je izostao. Likvidnost sustava je i dalje vrlo dobra, premda je smanjena uslijed izdanja domaće obveznice. Kamatne stope na međubankarskom tržištu nešto su više i trenutno se kreću oko 1,00-1,5% na rok od dva tjedna i 2,3-2,8% na rok od mjesec dana. Ministarstvo financija nije vršilo izdanje trezorskih zapisa što je i logična posljedica uslijed izdanja obveznice. Kroz kolovoz i rujan Ministarstvo ima velike količine novca za vratiti kroz trezorske zapise. Hoće li se dug „rolati“ ili će nešto biti i vraćeno, saznat ćemo u narednim tjednima. Ukoliko bude većih promjena, upravo bi „valutni trezorci“ mogli imati značajniji utjecaj na tečaj EUR/HRK.
Na međunarodnom tržištu pojavio se dašak optimizma. Iako je eurozona još uvijek u velikim problemima, posljednje izjave visokih dužnosnika ohrabrile su investitore. Naime, guverner ECB-a najavio je da će ECB učiniti sve da euro opstane, a što je konkretno time mislio saznat ćemo na redovnoj mjesečnoj sjednici ECB-a. Očekivanja investitora su velika, a idu sve do toga da će ECB ponovno aktivirati svoj program kupnje državnih obveznica. Najviši dužnosnici Njemačke i Francuske nadovezali su se istim tonom na izjavu guvernera Draghija.
Naime, netom prije istupa guvernera ECB-a, EUR/USD trgovao se na novom dvogodišnjem minimumu od 1,2040, dok mu se trenutna vrijednost kreće oko 1,2280.
Tečaj USD/HRK prošloga je tjedna dosegnuo višegodišnji maksimum i trgovao se iznad 6,200 dok se trenutno trgovanje odvija oko 6,125. Posljednji podaci iz eurozone i dalje upućuju na smanjenje gospodarske aktivnosti. I najjače europsko gospodarstvo počelo je osjećati znakove krize. Među posljednjim indikatorima je IFO indeks poslovne klime koji je zabilježio daljnji pad vrijednosti.
SAD je prošloga petka objavio stopu rasta BDP-a za drugi kvartal od 1,5%. Vidjet ćemo je li to dovoljno da FED ne lansira sljedeću tranšu kupnje državnih obveznica.
Vrijednost eura stabilizirala se u odnosu na ostale vodeće valute, premda se i dalje kreće vrlo blizu višegodišnjih ili povijesnih minimuma. EUR/AUD i dalje je oko 1,170, EUR/SEK oko 8,400, a EUR/CAD oko 1,230.
Britanska ekonomija također bilježi loše rezultate. Zabilježen je pad gospodarske aktivnosti od 0,7% u odnosu na prethodni kvartal, premda su očekivanja bila znatno bolja. Posljedično je vrijednost GBP-a pala u odnosu na druge valute i trgovala se oko 0,783 za euro, odnosno tečaj GBP/HRK kretao se oko 9,610.