EUR/HRK trgovao se unutar raspona od 7,495 - 7,520, a nešto veći interes za kunom pokazali su i strani investitori


Prošloga tjedna zabilježen je solidan obujam trgovanja. EUR/HRK je zabilježio ponovni pad vrijednosti ispod 7,500. Naime, potražnja za europskom valutom polako je slabila kako se tjedan bližio kraju. EUR/HRK se trgovao unutar raspona od 7,495-520, a nešto veći interes za kunom pokazali su i strani investitori.

Ministarstvo financija izdalo je trezorske zapise u iznosu od 48 milijuna eura, dok je kunskih izdano 891 milijun kuna. Izostao je veći utjecaj na domaće devizno tržište jer je sličan iznos trezorskih zapisa i dospijevao.

U fokusu investitora trenutno je što će država napraviti s obveznicom koja dospijeva pred kraj tekućeg mjeseca. Naime, obveznica je denominirana u euru, a valutna klauzula i njeno eventualno iskupljenje moglo bi ostaviti njene imatelje u manjku europske aktive te bi bili prisiljeni kupiti euro kako bi neutralizirali svoje „pozicije“.

Na međunarodnom tržištu tjedan je bio obilježen mnoštvom bitnih podataka iz Europe i SAD-a. Iz SAD-a imali smo objavu stanja u uslužnom i proizvođačkom sektoru, gdje je jedan zabilježio pad, a drugi rast. Najvažniji podatak, onaj s tržišta rada, dočekali smo u petak, kada je objavljen broj novo zaposlenih koji je bio znatno ispod očekivanog broja.

Dolar se na kratko našao pod pritiskom deprecijacije, ali je na kraju ipak uspio, promatrajući na tjednoj bazi, steći znatnu prednost u odnosu na euro.

EUR/USD na tjednoj bazi pao je s razine od 1,3260 na 1,300, gdje se trgovao i ponedjeljak ujutro, a što predstavlja rast dolara za gotovo 2,00%. Tečaj USD/HRK također je porastao i početkom tjedna se trgovao oko 5,760, premda mu se vrijednost prošloga tjedna kretala ispod 5,700. Ništa bolje vijesti nisu stizale ni iz Europe. Industrijski sektor europske zone bilježi pad jedanaesti mjesec za redom.  Sjednica ECB prošla je bez ikakvih iznenađenja. Referentna kamatna stopa na euro ostala je nepromijenjena, a na samoj novinarskoj konferenciji nije rečeno ništa značajno. Ono što je značajno oslabilo euro su predsjednički i parlamentarni izbori u Francuskoj i Grčkoj, gdje su neki novi ljudi dobili priliku za vodstvo.

Masovna nesigurnost među investitorima vidljiva je i iz rasta vrijednosti ostalih nisko prihodnih valuta, kako u odnosu na euro, tako i u odnosu na kunu. EUR/CHF trguje se vrlo blizu minimalno prihvatljive razine od 1,200, dok se tečaj CHF/HRK početkom tjedna kretao oko 6,240.