Razlog rasta tečaja EUR/HRK leži u značajnoj potražnji od strane institucionalnih investitora koji zatvaraju ranije otvorene pozicije


Domaće tržište i dalje je obilježeno značajnim prometom i povećanom volatilnošću. Na tjednoj bazi EUR/HRK porastao je s razine od 7,400 na 7,450 što je poprilično neuobičajeno za ovo doba godine. Razlog rasta tečaja leži u značajnoj potražnji od strane institucionalnih investitora koji zatvaraju ranije otvorene pozicije te u vrlo dobroj potražnji od strane velikih stranih bankarskih grupacija. EUR/HRK se trgovao oko razine od 7,450. Sutra (22.07.) država izdaje domicilnu obveznicu dijelom denominiranu u euru, a dijelom u kuni. Planirani iznos izdanja je oko 500 milijuna eura i 1 milijardu kuna. 

Vrijednost kune pala je i u odnosu na ostale valute, poput CHF-a, USD-a, GBP-a.  Pad vrijednosti kune u odnosu na spomenute valute posljedica je pada vrijednosti eura. Naime, EUR/CHF prošloga tjedna ponovno je bio u silaznoj putanji  te je na tjednoj bazi zabilježio pad sa 1,190 na 1,140 što je pad za nešto više od 4,00%. Razlog ovako snažne aprecijacije švicarskog franka je u prolongiranju dužničke krize u eurozoni ovoga puta s Italijom u glavnoj ulozi. Naime, sve su glasnije špekulacije kako će Italija također trebati pomoć ostalih zemalja članica. Osim Italije veliki je problem i Španjolska, a eventualno izvlačenje ovih dviju zemalja eurozona si ne bi mogla priuštiti. Tečaj CHF/HRK ostvario je povijesni maksimum od 6,500 HRK za CHF.

Kuna je djelomično oslabila i u odnosu na dolar. Tečaj USD/HRK na tjednoj razini kretao se unutar raspona od 5,180 do 5,320.