Stranac sam s privremenim boravkom u Hrvatskoj, ovdje sam se i oženio. Supruga je korisnik stalne socijalne pomoći. Ukoliko bih se ja zaposlio, bi li supruga izgubila ta primanja?
Sukladno odredbama novog Zakona o socijalnoj skrbi (NN br. 33/12), vrste socijalne pomoći koje su predviđene su pomoć za uzdržavanje, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, jednokratna pomoć, potpore za obrazovanje, osobna invalidnina, doplatak za pomoć i njegu, status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, naknada do zaposlenja, inkluzivni dodatak te socijalne usluge.
Iznos pomoći za uzdržavanje (odnosno stalne socijalne pomoći) utvrđuje se kao razlika između iznosa sredstava za uzdržavanje koji su propisani spomenutim zakonom i mjesečnog prihoda koje ostvaruje osoba ili obitelj u zadnja tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva. Ukoliko dođe do promjena visine prihoda, o tome je primatelj pomoći dužan obavijestiti nadležni centar za socijalnu skrb. Iznos sredstava za uzdržavanje zakonom je propisan poprilično nisko, 22,5% od granice siromaštva koju utvrđuje Državni zavod za statistiku, a kada se izračuna ovaj postotak, to je iznos od kakvih 500 kuna za osobu koja ne ostvaruje nikakva primanja.
Obitelj od dvije odrasle osobe prima pomoć od 80% navedene osnovice za svaku odraslu osobu u obitelji, dakle, cca 400 kn po osobi ako ne ostvaruju primanja. Ova pomoć može biti još dodatno uvećana za djecu i to različitim iznosima, ovisno o dobi djeteta.
Iz navedenog Vam je jasno da, u slučaju da se zaposlite, ostvarivat ćete prihode veće od iznosa pomoći za uzdržavanje koju kao obitelj primate.
U tom slučaju, Vaša supruga, odnosno Vaša obitelj, izgubit će pravo na stalnu pomoć, jer, kada se od iznosa visine pomoći oduzmu Vaša buduća primanja, ne ostaje razlika koja bi Vam se trebala isplatiti. Nakon što se zaposlite, kod nadležnog centra za socijalnu skrb provjerite ispunjavate li uvjete za koji od drugih oblika pomoći predviđenih zakonom.