Osoba A (primatelj uzdržavanja) sklopila je ugovor o doživotnom uzdržavanju s osobom B (davatelj uzdržavanja). Osoba A umire, a osoba B punih 10 godina ne konzumira taj ugovor, tj. ne vrši nikakve radnje oko prijenosa prava vlasništva na osnovu tog ugovora. Osoba B umire. Dvadeset dana nakon toga netko donosi spomenuti ugovor na gruntovnicu (bez punomoći), a gruntovnica vrši prijenos prava vlasništva s osobe A na osobu B, iako su obje osobe u tom trenutku pokojne! Je li takav prijenos prava vlasništva legalan ili se radi o ništetnom pravnom poslu?


Za prijenos odnosno stjecanje prava vlasništva potrebno je da su na strani stjecatelja ispunjeni uvjeti da isti može biti stjecatelj odnosno nositelj prava vlasništva. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima u svom članku 1. stavak 1. kaže da svaka fizička i pravna osoba može biti nositelj prava vlasništva, a i drugih stvarnih prava. Slijedom navedenoga, za stjecanje prava vlasništva dovoljna je opća pravna sposobnost koja se stječe rođenjem, a gubi smrću te koja nema stupnjevanja. Da bi neka fizička osoba zaključila valjan pravni posao, ugovor, potrebno je da ima punu poslovnu sposobnost koja se stječe s 18 godina života ili ženidbom prije punih 18 godina, odnosno da ima ograničenu poslovnu sposobnost pa da takav pravni posao odobri skrbnik odnosno zakonski zastupnik ili da uopće nema poslovnu sposobnost, ali da pravni posao u njezino ime zaključi njezin zakonski zastupnik odnosno skrbnik.

U Vašem slučaju radi se o situaciji gdje je osoba za svoga života, potpuno poslovno sposobna, zaključila valjan pravni posao temeljem kojega je mogla zatražiti upis svoga prava vlasništva u zemljišnim knjigama. Taj pravni posao je valjan bez obzira na činjenicu da je osoba preminula. Međutim, ta osoba za svoga života nije zatražila upis svoga prava vlasništva, a sukladno članku 119. ZOV-a, vlasništvo nekretnine se stječe predviđenim upisom u zemljišnu knjigu na temelju valjanoga očitovanja volje ranijeg vlasnika. Dakle, svi navedeni uvjeti su bili ispunjeni, ali upis prava vlasništva nije zatražen.

Nakon smrti stjecatelja, zemljišno-knjižni odjel suda nije, sukladno zakonu, smio provesti predmetni upis prava vlasništva, ali je temeljem ugovora koji Vi opisujete i rješenja o nasljeđivanju iza pokojnoga stjecatelja mogao uknjižiti pravo vlasništva na predmetnoj nekretnini u korist nasljednika stjecatelja. Odgovarajućim postupkom može se ishoditi brisanje postojećega upisa koji nije niti trebao biti proveden, ali time nećete spriječiti nasljednike preminuloga da se po ishođenju rješenja o nasljeđivanju upišu kao nositelji prava vlasništva.