Pekao bih domaću rakiju, za prodaju na tržištu.  Koje uvjete moram ispuniti da takvu djelatnost obavljam, a da pri tome ne kršim zakon?


Industrijske šljive prerađuju se na više načina. Najpoznatiji je ukomljavanje šljive radi dobivanja destilata odnosno alkohola, svima dobro poznate šljivovice.

Za legalno ispeći rakiju, prvi korak je popuniti obrazac PUR (Prijava za upis u registar obveznika posebnog poreza) u tri primjerka i dostaviti ga ovlaštenoj carinarnici. Jednom kad se upišete u registar, slijedećih godina ne trebate popunjavati taj obrazac.  Fizička osoba, neovisno o tome  je li vlasnik kotla ili ga iznajmljuje, dužna je svake godine platiti paušal za korištenje kotla. Za svaki kotao zapremine do 100 litara paušal iznosi 100 kuna, a za kotao preko 100 litara iznosi 200 kuna.

Paušal se plaća svake godine, bez obzira je li proizvodnje bilo ili ne. Ne plaća se jedino ako vlasnik kotla zapečati kotao. Izjava o korištenju kotla šalje se osam dana prije pečenja rakije i dostavlja se u jednom primjerku.

Svježe ispečenoj rakiji utvrđuje se jakost i količina. Mali proizvođač jakog alkoholnog pića sam obračunava trošarinu koju je u obvezi  platiti do 31. siječnja tekuće godine za proteklu godinu.

Svako kućanstvo za vlastite potrebe u jednoj godini može ispeći 20 litara čistog alkohola odnosno 44,45 litara rakije jačine 20 gradi.

Mali proizvođač nadležnoj carinarnici mora dostaviti godišnje izvješće o ukupno proizvedenoj količini alkoholnog pića za vlastite potrebe, zapremini kotla te obračunatoj trošarini na obrascu GI-MP-JAP, i to najkasnije do 20. siječnja tekuće godine za proteklu godinu. Obrazac je potrebno dostaviti i ako u godini za koju se podnosi izvješće nije bilo pečenja rakije.

Tablica T-2 na obrascu GI-MP-JAP ispunjava se u slučaju kad se proizvede jakih alkoholnih pića za vlastite potrebe preko 20 litara čistog alkohola po domaćinstvu.  Tada se trošarina obračunava na količini preko 20 litara.

Koga se uhvati u kršenju spomenutih odredbi  odnosno tko se ne upiše u registar, može se kazniti novčanom kaznom 2.000 do 10.000 kuna. Kod pravnih osoba kazne su još rigoroznije.

 

Uvjeti stručne odnosno školske spreme propisani su odredbama Pravilnika o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (Narodne novine 42/08). Za djelatnost 11.01 - Destiliranje, pročišćavanje i miješanje alkoholnih pića - proizvodnja rakije, ne traži se nikakva stručna sprema, a za djelatnost 47.00.01 - Trgovina na malo u specijaliziranim prodavaonicama –trgovina na malo rakijom, propisana je bilo koja srednja stručna sprema. Ako ne udovoljavate tom uvjetu, možete zaposliti radnika koji ispunjava isti uvjet i to u punom radnom vremenu.

 

Za podizanje propisanih obrazaca obratite se nadležnom tijelu, uredu državne uprave, službi za gospodarstvo i to prema mjestu sjedišta obrta.