Raspisali smo natječaj za dva radna mjesta u gradu. Za oba se traži VSS pravne struke, položen državni stručni ispit uz navođenje potrebnog radnog iskustva, te drugih uvjeta propisanih Zakonom o državnim službenicima i namještenicima. U natječaju je između ostalog navedeno da se na natječaj može prijaviti (i dakako biti primljena) i osoba koja nema položeni državni stručni ispit, ali ga mora položiti u zakonskom roku, predviđenim Pravilnikom o sistematizaciji odjela grada. Može li se, uz pretpostavku ispunjenja ostalih uvjeta iz natječaja (stručna sprema, radno iskustvo...), dati prednost kod zapošljavanja osobi koja nema položeni državni stručni ispit (ako je takva osoba možebitno i hrvatski branitelj iz domovinskog rata), u odnosu na onoga kandidata koji već ima položeni državni stručni ispit ili smo obvezni dati prednost kandidatu koja već ima položeni državni stručni ispit? Da li postoji sudska praksa po ovom pitanju?

 

Ako se na natječaj jave kandidati koji ispunjavaju uvjete, ne znači da ih morate izabrati po natječajnom postupku. U tom slučaju smatra se da natječaj nije uspio i donosi se odluka da ga se naknadno ponovi. Ako želite obaviti izbor, prednost ima kandidat koji ispunjava sve uvjete objavljene u natječaju, dakle kandidat s položenim državnim ispitom.
Ako se jave kandidati koji ne ispunjavaju uvjete stručnog ispita onda se između njih može izabrati bilo koji kandidat, s tim da prioritet ima hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, dakako ako ispunjava uvjete jednako kao i drugi.