Naši poduzetnici, ali općenito i većina građana, navikli su svoje probleme rješavati sami. Obično potraže „prvu pomoć“ kad su već debelo „u banani“, i kada je vrlo teško ili čak i možda prekasno nešto poduzeti da se npr. spasi obrt ili d.o.o. od gubitaka, ili da se za obitelj osigura rezervni izvor prihoda. O mudrom ulaganju viška novca, da ne govorimo (razne vrste štednje, investicije i dr.). Ne, mi u Hrvatskoj nemamo naviku potražiti savjet – na vrijeme...
Postoje stručnjaci koji se bave rješavanjem poslovnih i financijskih poteškoća: to su poslovni i financijski savjetnici. Njihov je posao da pomognu poduzetnicima (bez obzira na vrstu i pravnu registraciju djelatnosti) te građanima u pronalaženju najboljih rješenja za poslovanje ili zarađivanje. Oni poznaju zakonske propise, imaju veliko iskustvo u različitim poslovima, mogu procijenjivati buduća kretanja na tržištu, a osobito je važno da se mnogi bave i rješavanjem financijskih problema.
Financije predstavljaju „krvotok“ svakog poduzeća, obrta ili obitelji, pri čemu cirkulacija novca osigurava život. Ako novac ne pritječe kako očekujemo, nastaje „predinfarktno stanje“ (blokada računa), a bez prve pomoći čak i „infarkt“ (zatvaranje računa).
Zbog toga poslovni i financijski savjetnici često pregovaraju sa bankama i dobavljačima kako bi se olakšao financijski položaj dužnika, poboljšali financijski uvjeti iz ugovora ili izvršila „zamjena“ starih kredita novima – sve u korist svog klijenta. Poduzetnicima predlažu mijenjanje načina pružanja usluga ili proizvodnje robe, načina prodaje (po vrstama artikala, cijeni, mjestu prodaje i sl.). Ukoliko smatraju da se poduzetnici ili drugi privrednici nalaze na tržištu koje je bi možda moglo „pasti“ ili je već velikim dijelom „palo“, poslovni i financijski savjetnici im predlažu što da rade sa dosadašnjim ulaganjima i kako da „prežive“ teško razdoblje koje je pred njima. Ponekad je plansko „zatvaranje“ poduzeća ili stavljanje obrta u mirovanje vrlo dobro rješenje, pogotovo ako se provede na vrijeme. Isto tako, savjetnici savjetuju ulaganja u neku drugu djelatnost koja bolje „ide“. Obiteljima savjetuju što da poduzmu kako bi imali prihode i ulaganja u različitim razdobljima života tako da imaju pokrivene potrebe svih članova obitelji.
Drugim riječima, poslovni i financijski savjetnici usmjeravaju klijente kako da preslože svoje „karte“, osobito u uvjetima krize, te da imaju što manje problema u poslovanju i financijama, a što više prihoda i sigurnosti.
Svatko voli pobijediti u kartama, zar ne?
Preslagivanje karata!
Izdvojeni članci
Kako prepoznati pravi trenutak za prodaju obiteljskog poslovanja?
Svatko tko je proveo godine gradeći posao zna koliko energije i predanosti to zahtijeva. Ponekad, vlasnici dođu do točke kada više ne mogu, ili ne žele, nastaviti dalje. To se može dogoditi iz više razloga, no kada je pravo vrijeme za prodati poslovne udjele i izaći iz obiteljskog poslovanja?
Što sve utječe na procjenu i povećanje vrijednosti poslovanja vaše obiteljske tvrtke?
Procjena vrijednosti poslovanja temelji se na financijskim pokazateljima, kao što su projekcije budućih novčanih tokova, diskontna stopa i tržišni rizici. Međutim, vlasnici često imaju drugačija očekivanja u odnosu na rezultate procjene, zbog emocionalne povezanosti s poslovanjem kojeg su gradili godinama
Važna uloga dubinskog snimanja u postupcima donošenja odluka o preuzimanju/akviziciji
Cilj dubinskog snimanja je investitoru osigurati cjelovit uvid u stvarno stanje poduzeća, identificirati ključne rizike i prilike koje mogu značajno utjecati na povrat ulaganja i dugoročni uspjeh nakon zaključenja transakcije