Cilj dubinskog snimanja je investitoru osigurati cjelovit uvid u stvarno stanje poduzeća, identificirati ključne rizike i prilike (financijske, porezne, operativne, pravne, regulatorne, kadrovske i dr.) koje mogu značajno utjecati na povrat ulaganja i dugoročni uspjeh nakon zaključenja transakcije



U procesu planiranja preuzimanja poslovanja (akvizicije), uspjeh cijelog projekta često ovisi o kvalitetno provedenom dubinskom snimanju poslovanja (due diligence) ciljanog poduzeća.

Cilj tog procesa je investitoru osigurati cjelovit uvid u stvarno stanje poduzeća, identificirati ključne rizike i prilike (financijske, porezne, operativne, pravne, regulatorne, kadrovske i dr.) koje mogu značajno utjecati na povrat ulaganja i dugoročni uspjeh nakon zaključenja transakcije.

Pravilno strukturirano dubinsko snimanje pruža investitoru priliku za potvrdu ili prilagodbu početne predodžbe o poslovanju ciljanog društva, jasniji uvid u ključne rizike, precizniju procjenu potencijala za rasta kroz potencijalnu akviziciju te jačanje pregovaračke pozicije u pregovorima oko kupoprodajne cijene. Također, rezultati dubinskog snimanja omogućuju investitoru razumijevanje izazova koji mogu nastati u razdoblju nakon preuzimanja.


Formiranje stručnog tima za provedbu dubinskog snimanja

Jedan od glavnih razloga za neuspjeh u akvizicijama je nedostatak odgovarajućih resursa i vremena za provođenje dubinskog snimanja. Društva koja već rade punim kapacitetom riskiraju preopterećenje ključnih zaposlenika, što može dovesti do propuštanja važnih informacija i detalja.

Naša je preporuka da društva koja planiraju akvizicije formiraju iskusan i posvećen tim za proces provedbe dubinskog snimanja ciljanog društva ili, prema potrebi, angažiraju iskusne vanjske stručnjake (konzultante) koji investitoru mogu pružiti podršku u ovom zahtjevnom procesu.


Uobičajena kritična područja financijskog dubinskog snimanja

Mjere operativne učinkovitosti ciljanog poduzeća često ukazuju na ključne rizike u procesu financijskog dubinskog snimanja, a zalihe su jedno od područja koje zahtijeva posebnu pažnju. Manja poduzeća često imaju izazove s točnim vrednovanjem zaliha i adekvatnim internim kontrolama, što može dovesti do značajno precijenjenih ili podcijenjenih vrijednosti.

Primjer: Tijekom financijskog dubinskog snimanja proizvodnog poduzeća, konzultanti primjećuju kako je koeficijent obrta zaliha znatno ispod industrijskog prosjeka, a broj dana vezivanja zaliha premašuje očekivane vrijednosti. Detaljnom analizom otkrivaju slabosti u internim kontrolama za vrednovanje zaliha, što rezultira precijenjenom vrijednošću zaliha u bilanci i daje iskrivljenu cjelokupnu financijsku sliku ciljlanog poduzeća.


Procjena povrata na ulaganje (ROI) - temelj za donošenje odluke

Postavljanje realnih očekivanja o povratu na ulaganje (ROI) ključno je za donošenje informirane odluke o akviziciji.

U mnogim industrijama prag ROI-a je između 20% i 25% što predstavlja standardnu mjeru za pokrivanje rizika i održivost akvizicije. Navedena procjena uključuje sve troškove transakcije, poput angažmana vanjskih stručnjaka (konzultanata) i/ili vremena interno formiranog tima za zadatke vezane uz planiranu transakciju.

Primjer: Ako procjena ROI-a akvizicije ciljanog poduzeća iz proizvodnog sektora iznosi 15%, analiza može ukazivati na previsoku cijenu transakcije ili neoptimalnost investicije s obzirom na rizike i očekivanu stopu povrata investitora. U tom slučaju, preporučuje se razmotriti mogućnost ponovnog pregovaranja uvjeta vezanih za kupoprodajnu cijenu ili istražiti druge opcije, uključujući i povlačenje iz transakcije.

Izvjesna potreba za dodatnim ulaganjima nakon preuzimanja

Većina akvizicija obično zahtijeva dodatna ulaganja kako bi preuzeto poslovanje ostvarilo puni potencijal i nastavilo rasti. Često se događa da prodavatelji, u pripremi za prodaju, smanjuju ulaganja u razvoj proizvoda, istraživanje i marketing kako bi prikazali bolje financijske rezultate. Stoga bi investitori trebali u plan preuzimanja uključiti procjenu potrebnih dodatnih ulaganja u ciljano društvo nakon zaključenja transakcije te razmotriti moguće izvore financiranja, kako bi pravovremeno osigurali stabilnost i razvoj poslovanja u razdoblju nakon zaključenja transakcije.

Disciplina u donošenju odluka i spremnost na odustajanje od transakcije

Jedan od najvećih izazova u akvizicijama jeste zadržati disciplinu i biti spreman odustati od transakcije kada rezultati dubinskog snimanja ukažu na ozbiljne rizike ili kada procjene pokažu da očekivana stopa povrata ne opravdava predviđeno ulaganje.

Odustajanje od transakcije može biti izazovno nakon uloženog vremena i novčanih sredstava, ali jasno postavljeni kriteriji i strategija ključni su za izbjegavanje nepovoljnih akvizicija koje bi dugoročno mogle imati značajne negativne posljedice za investitora.

Primjer: Ako tijekom provođenja procesa dubinskog snimanja otkrijete da ciljana tvrtka ima neriješene pravne (sudske) sporove koji bi u skoroj budućnosti mogli rezultirati značajnim odljevima novčanih sredstava i ugroziti imovinu ciljanog društva, razmotrite povlačenje iz transakcije kako bi na vrijeme izbjegli dodatne pravne troškove i potencijalne gubitke.

 


Procesi preuzimanja poduzeća kompleksni su i zahtijevaju od investitora disciplinu, strpljenje, detaljnu analizu te jasno definirane strateške ciljeve.

Provedba dubinskog snimanja (due diligence) omogućuje prepoznavanje prilika i rizika, ali uspjeh ovisi o kvalitetnoj pripremi, stručnoj podršci i prilagodljivoj strategiji. Proces dubinskog snimanja obuhvaća detaljan pregled financijskih i poreznih izvještaja, pravnih pitanja, operativne učinkovitosti, tržišnog položaja i kadrovskih aspekata, čime se osigurava cjelovita slika o poslovanju ciljanog poduzeća.

Ako planirate akviziciju ili vam je potrebna podrška u provođenju dubinskog snimanja, preporučujemo angažiranje iskusnih savjetnika (konzultanata).