• Osim što opskrbljuju korisnike prostora svježim začinima, voćem i povrćem, biljke na zidovima  imaju i ekološku funkciju – pročišćavaju gradski zrak, apsorbiraju i filtriraju kišnicu, djeluju kao izolacija i reguliraju vlagu

Kako trend urbanih vrtova (vrtovi u gradovima) postaje sve popularniji diljem svijeta, pojavljuje se sve više ideja za poslove koji se temelje na principima koje postavlja urbano vrtlarstvo. Jim Mumford je vrtlar iz San Diega u SAD-u i jedan je od veterana urbanog i nekonvencionalnog vrtlarstva, a veliku popularnost i reputaciju stekao je 2007. godine kada je izgradio vrt na krovu zgrade u San Diegu veličine 165 metara kvadratnih.

Vrt na krovu, kako sam priznaje, prilično je zahtjevan projekt i nije primjenjiv uvijek i svugdje. No, njegova najnovija inovacija – zidni vrt, puno je pristupačnija ideja, kako cijenom tako i jednostavnošću instalacije. Priliku da svoj zidni vrt provede u praksu Mumford je dobio suradnjom s vlasnikom pizzerije u San Diegu koji je htio iza restorana postaviti vrt, no kako nije bilo dovoljno mjesta za klasični vrt obratio se Mumfordu – i dobio rješenje – vrt na zidu. Mali vrt koji je postavljen na vanjskom zidu pizzerije velik je skoro 7 kvadratnih metara, a na njemu rastu čak 324 biljke od kojih većinu čine začinske biljke poput bosiljka, ružmarina, majčine dušice i dr.

Mumfordova tvrtka Good Earth Plants postavlja takve zidove u stambenim i poslovnim prostorima, na vanjske ili unutarnje zidove, a osim što opskrbljuju korisnike prostora svježim začinima, voćem i povrćem, biljke imaju i ekološku funkciju – pročišćavaju gradski zrak, apsorbiraju i filtriraju kišnicu, djeluju kao izolacija i reguliraju vlagu ako su postavljeni u zatvoreni prostor s centralnim grijanjem.

Više o ovoj ideji na: http://www.greenscapedbuildings.com/