Mladi izumitelj osmislio je i dizajnirao gumene ploče nazvane Pavegen koje se postavljaju na pločnike, a potom zahvaljujući kinetičkoj energiji prolaznika opskrbljuju okolne uređaje električnom energijom


Iskorištavanje energije koju ljudi koriste pri svakodnevnim aktivnostima kako bi se proizvela električna energija ideja je koja je već pronašla svoju primjenu u noćnim klubovima i teretanama. Zahvaljujući mladom izumitelju Laurence Kemball-Cooku iz Velike Britanije, sličan princip sada se primjenjuje i na ulicama Londona.

Kemball-Cook osmislio je i dizajnirao gumene ploče nazvane Pavegen koje se postavljaju na pločnike, a potom zahvaljujući kinetičkoj energiji prolaznika opskrbljuju okolne uređaje električnom energijom. Svaki puta kada netko nagazi na ploču ona se udubi do 5 milimetara  pod težinom prolaznika, a ta energija se potom pretvara u električnu energiju.

Dobivena električna energija šalje se direktno u mrežu za opskrbu lampi, aparata za prodaju karata i drugih uređaja u blizini ili se „sprema“ u litijske baterije pa se koristi kasnije. Pet sati prelaženja prolaznika preko jedne takve ploče dovoljno je da ulična lampa gori 15 sati. Pavegen ploče trenutno se testiraju u Londonu, a uskoro će biti postavljene diljem Velike Britanije.

Više o ovoj ideji na: http://www.pavegensystems.com/