Paušalni obrt je nemoguće otvoriti, nego je moguće otvoriti obrt u nadležnom uredu za gospodarstvo, pa zatim u roku od sedam dana zatražiti paušalno oporezivanje nadležnoj ispostavi Porezne uprave
Stiže mi nekidan pitanje: “Otvorio sam paušalni obrt i oporezovan sam prema zakonskoj regulativi za paušalni obrt. Prodaja mi baš ne ide i ja bih radije plaćao na onaj dio koji fakturiram, pa me zanima kako da dođem u tu situaciju.”
Prvo imam potrebu raščlaniti pitanje i moguće doći do stvarnog značenja ovog pitanja koje odaje potpuno nepoznavanje tematike. Nažalost, slično primjećujem i u drugim pitanjima na društvenim mrežama.
Paušalni obrt je nemoguće otvoriti, nego je moguće otvoriti obrt u nadležnom uredu za gospodarstvo, pa zatim u roku od sedam dana zatražiti paušalno oporezivanje nadležnoj ispostavi Porezne uprave. Ono se ne podrazumijeva, niti je to neka posebna vrsta obrta. Pretpostavljam da je postavljač pitanja to mislio.
Dalje, muči me sintagma ‘na dio koji fakturiram’, što je vjerojatno opet samo plod nerazumijevanja, koji u meni rađa potrebu da upozorim da je svaku isporuku potrebno odmah fakturirati, tj. odmah izdati račun za ono što smo prodali ili za uslugu koju smo isporučili. Prema tome, ako nekome prodaja ne ide, to znači da nema ni fakturiranja, odnosno mala prodaja znači i malo fakturiranja.
Zahtjev za paušalnim oporezivanjem znači pristajanje na plaćanje fiksnog iznosa poreza, bez obzira na stvarni poslovni uspjeh.
Što je moguće učiniti?
Moguće je podnijeti zahtjev za plaćanje poreza na utvrđeni dohodak. Da bi se dohodak mogao utvrditi, potrebno je voditi poslovne knjige u kojima će se kronološki popisivati svi izdaci i svi primici, koji će se po isteku godine zbrojiti i sučeliti. Bude li više izdataka od primitaka, obrtnik je poslovao s gubitkom i neće uopće platiti porez. Dapače, za iznos gubitka može umanjiti svoj budući dohodak pa na taj dio u budućnosti neće platiti porez. To je prijenos gubitka i moguć je pet godina, a nakon toga on zastarijeva.
Bude li više primitaka od izdataka, razlika je dohodak. Nakon što se oduzme godišnji osobni odbitak, koji može biti i uvećan za pripadajući dio za uzdržavane članove i djecu, primjenjuju se porezne stope od 24% i 36%.
Prema tome, bude li mali iznos dohotka - platit će se malo poreza, a bude li velik - platit će se više.
Ključna okolnost je ovdje vođenje poslovnih knjiga koje može raditi samo onaj tko poznaje porezne propise, i teško je očekivati da će svaki obrtnik to biti u stanju, osobito u ovakvim prilikama kada sam ne razumije niti osnovne pojmove. Stoga je sasvim izvjesno da obrtnik koji želi početi utvrđivati stvarni dohodak mora računati i na trošak knjigovodstvenih usluga.
Za vrijeme paušalnog oporezivanja mora se voditi samo knjiga prometa, koja je zapravo popis naplaćenih računa, što svatko pismen zna raditi sam i nije mu potrebno poznavanje poreznih propisa.
Dodatna je okolnost i povećanje iznosa za obvezne doprinose sa 1.193,38 kn mjesečno, koliko plaća paušalno oporezovani, na iznos od 1.939,24 kn - koliko mjesečno plaća obrtnik koji vodi poslovne knjige, koji je k tome dužan podnositi i JOPPD obrazac svaki mjesec na dan dospijeća plaćanja tih doprinosa.
Drugim riječima, nemoguće je zarađivati i ne plaćati porez. Paušalno oporezivanje je najmanje porezno opterećenje u ovoj državi.
Ako prodajete toliko malo da nemate za platiti taj paušalno razrezani porez, tada će vaš trošak mjesečno biti oko 1000 kn više, pa ne vidim smisao u promjeni načina oporezivanja kad su iznosi poreza koji se plaća - kada se svedu na mjesečni nivo - od 185 kn za I. razred do 656 za IV. razred.
Drugim riječima, ako posao ne ide - zatvorite obrt ili pronađite drugi poduzetnički izričaj od kojega ćete moći živjeti i plaćati obaveze.
Sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite naFacebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge