Ima li zaposlenica koja je dobila otkaz i nema pravo na prijavu na zavodu za zapošljavanje, pravo na naknadu za bolovanje-čuvanje trudnoće? U radnom odnosu je bila 8 godina, a otkaz je bio 3 tjedna prije trudnoće.


Osoba koja je dobila otkaz ima se pravo prijaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje koji će je evidentirati kao nezaposlenu osobu i moj savjet je da to učini što prije, jer mnoga prava ovise upravo od pravovremene prijave prestanka radnog odnosa nadležnoj službi HZZ-a. Na ovaj način osigurat će i da bude osigurana kod Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba, a što je izuzetno značajno obzirom je trudna. Vjerujem da ste u svom pitanju željeli navesti da osoba ne ostvaruje pravo na naknadu za vrijeme nezaposlenosti koju bi joj slijedom odredbi Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti isplaćivao HZZ, a ne da se ne može prijaviti kao nezaposlena osoba.

Nezaposlene majke su slijedom članka 7. stavak 1. točka 5. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama korisnici rodiljnih i roditeljskih potpora ako imaju priznat status nezaposlene osobe, dakle, izuzetno je važna  prijava u evidenciju HZZ-a. Članak 27. istoga zakona kaže da nezaposleni roditelj ostvaruje pravo na novčanu naknadu:

- ako ima hrvatsko državljanstvo
- ako ima neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
- ako je zdravstveno osiguran u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje,
- ako se vodi u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije rođenja djeteta ili se prijavio u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti, ako u trenutku prestanka tih okolnosti ima najmanje šest mjeseci neprekidnog radnog staža
- smatra se da nezaposleni roditelj ispunjava navedene uvjete ako je do prestanka njegova vođenja u evidenciji nezaposlenih osoba HZZ-a došlo radi ostvarenog primitka prema propisima o porezu na dohodak, na koji se obračunavaju doprinosi za obvezna osiguranja prema posebnim propisima ili radi korištenja prava iz Zakona o rodiljnim i  roditeljskim potporama.

Ova naknada ostvaruje se putem Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te je potrebno podnijeti zahtjev kod navedenog tijela u roku od 30 dana od rođenja djeteta, a naknada iznosi 50% proračunske osnovice utvrđene zakonom o izvršavanju državnog proračuna, najdulje do navršene prve godine života djeteta, treće godine za blizance ili za treće dijete odnosno svako sljedeće dijete. Tu je i pravo na jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 70% od proračunske osnovice utvrđene zakonom o izvršavanju državnog proračuna, a i taj zahtjev podnosi se HZZO-u u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta.

Jednako tako, po odredbi članka 15. Zakona o mirovinskom osiguranju roditelj koji obavlja roditeljsku dužnost je osoba koja je obvezno osigurana na mirovinsko osiguranje odnosno staž joj teče za predmetno razdoblje, a ovo pravo potrebno je regulirati kod nadležne ispostave Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Nezaposlene majke nemaju pravo na naknadu plaće tijekom bolovanja s osnova čuvanja trudnoće odnosno komplikacija u trudnoći, a za sva prava koja može ostvariti najbolje je da se izravno obrati nadležnim ispostavama pojedinih tijela kako bi pravovremeno prikupila potrebnu dokumentaciju i predala zahtjeve.