U braku sam iskoristio pravo na stambeno zbrinjavanje kao HRVI iz domovinskog rata i to na način da sam kupio stan povlaštenim braniteljskim kreditom namijenjenim za stambeno zbrinjavanje HRVI-a. Spada li tako stečeni stan u bračnu stečevinu nakon razvoda? Naime, razveo sam se i sad supruga traži pola stana.
Burza odgovara
Kako da djeca ne naslijede imovinu dok ne umru oba roditelja?
Kako spriječiti da djeca naslijede imovinu roditelja prije smrti oba, budući da bračni drugovi vjerojatno neće preminuti istovremeno, a ne znamo koji će preminuti prije? Ako ne želimo da se ostavina nakon smrti jednog od nas dijeli prije smrti oboje, možemo li napraviti dva ugovora o doživotnom uzdržavanju, dakle, prvi suprug-supruga i drugi supruga-suprug? Je li to pravovaljano ili je za taj slučaj potrebna neka druga procedura?
Ako je otac napisao i sudu povjerio na čuvanje oporuku u kojoj je svoju nekretninu u jednakim dijelovima ostavio pastorki i mojoj sestri, a mene isključio, a zatim nakon dvije godine istu nekretninu darovao meni u cijelosti darovnim ugovorom, ne spominjući oporuku i misleći da ne znam za nju, može li pastorka mog oca ostvariti bilo kakva prava iz oporuke i može li pobijati darovni ugovor? Znam da sestri moram dati nužni dio, no može li to biti i pokretnina, na primjer namještaj?
Kako je brat uspio prodati stan gdje smo oboje suvlasnici?
Brat je prodao nekretninu bez moje suglasnosti, a suvlasnici smo stana. Kako je to uspio i snosi li kupac neke sankcije?
Bivša supruga ne želi iseliti iz stana moje bake, što dalje?
U procesu sam razvoda braka, živjeli smo u stanu koji je u vlasništvu moje bake. Supruga je ostala u stanu s dvoje djece i ne želi otići bez isplate njenog dijela. Stan je imao samo vanjske zidove i prozore, a unutrašnjost smo uredili za vrijeme braka. Pozvali smo vještaka koji je procijenio da njezin dio iznosi 130.000 kuna. Baka će pokrenuti proces da se ona iseli. Kakav je daljni postupak ako supruga ne prihvati ponuđeni iznos?
Kako zamijeniti parcele?
Suvlasnik sam na jednoj parceli i želim taj dio zamjeniti za jedan dio pored kuće. Osoba je zainteresirana samo ukoliko taj komad riješim da bude vlasništvo 1/1. Ostali suvlasnici bi također željeli da se riješi suvlasništvo, ali nam je rečeno da je parcelacija moguća tek kad netko podnese zahtjev za gradnjom. To je inače poljoprivredno zemljište u građevinskoj zoni.
Dana 07.09.2011. dobila sam rješenje o plaćanju poreza na promet za nekretninu koju sam dobila ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju s ocem. U roku od 30 dana sam podnijela žalbu jer je Ugovor sačinjen u periodu kad su u poreznom smislu bili izjednačeni ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. Do danas nisam dobila nikakvo povratno pismeno o tome, a prošlo je šest godina. Sada bih ja tu nekretninu darovala svom sinu. Je li tu nastupila zastara u slučaju da porezna uprava eventualno ipak zatraži plaćanje tog poreza? Hoće li moj sin biti obvezan platiti porez po tom darovnom ugovoru ili vrijedi oslobođenje po prvoj liniji srodnosti?
U braku sam s azilantom za kojeg više ne znam gdje je. Naime, navedena osoba me je htjela iskoristiti za papire. Kada sam ga otkrila, ispostavilo se da mu je i putovnica lažna. Predala sam zahtjev za rastavom braka i to traje već godinu dana i dva mjeseca. Nemamo djece. U međuvremenu sam morala platiti oglas u Narodnim novinama i dodijeljen mu je skrbnik koji će braniti njegova prava. Koliko to još može trajati? Ne mogu više podnijeti pomisao da to nije gotovo. Može li mi odvjetnik pomoći da se sve ubrza ili da čekam i dalje? Koji su sljedeći postupci?
Što je to solidarni dužnik?
Što znači solidarni sudužnik i koje su njegove obaveze? Suprug diže kredit za adaptaciju njegove obiteljske roditeljske kuće, kreditno je sposoban i s obzirom na njegov bračni status, banka traži da ja, njegova supruga, budem solidarni sudužnik u kreditu.
Punoljetni sin se ispisao iz srednje škole i sada radi na crno. Ne želi da ga se prijavi jer zna da mu po zakonu moram plaćati alimentaciju još godinu dana. Mogu li to kako izbjeći? On sada ima duplo veća primanja od mene.