Mogu li se odreći nekretnine u korist Republike Hrvatske?
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Kako natjerati upravitelja zgrade da etažira zgradu i upiše garaže u zemljišne knjige?
Kao vlasnici garaža u stambenim zgradama kojima upravlja Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o., materijalno smo oštećeni jer nam se vlasništvo vodi kao vanknjižno. Ne možemo se upisati u zemljišne knjige kao vlasnici jer upravitelj zgrade nije zatražio upis zemljišta i zgrade u zemljišne knjige i etažirao zgrade. Time se prilikom prodaje garaže gubi ogroman novac jer ne možemo postići stvarnu tržišnu vrijednost garaža koje se nalaze u prizemljima zgrada. Ni predstavnik stanara nije podnio zahtjev za pokretanje postupka upisa i etažiranja zgrade. A upravitelja zgrade i predstavnika stanara plaćamo za njihov nerad iz pričuve. Dakle, dva puta smo materijalno oštećeni. Možete li nam dati savjet kojom procedurom da ih natjeramo da svoj posao odrade?
Hoće li moj sin naslijediti ujake ako sam se ranije odrekla nasljedstva nakon majčine smrti?
Udana sam, imam odraslog sina. Imam dva brata – jedan je oženjen i nema djece, a drugi nije oženjen. Majka nam je umrlaprije 26 godina.Nakon njene smrti ja sam se odrekla svog dijela u korist braće, s tim da meni ni jedan ni drugi brat nisu dali ništa. Prije smo se čuli često, posjećivali se, išla sam ja kod njih, oni dolazili kod mene, sad zadnje vrijeme, možda oko 4 godine, uopće me ne zovu i ne pitaju kako sam. Kad dođem u posjetu kod njih osjećam se da nisam dobrodošla. Sad mi je žao što sam im prepustila svoj dio, sad me duša boli i to jako jer su nepravedni.Ima li moj sin nakonnjihove smrti pravo na nasljedstvo s obzirom da bi po zakonu trebao i biti on nasljednik?
Na temelju kojih okolnosti sud odlučuje o lišenju roditeljske skrbi?
Centar za socijalnu skrb oduzeo mi je dijete i produljio mjeru za još jednu dodatnu godinu zbog konfliktnih odnosa s majkom djeteta. Na vještačenju roditeljskih kompetencija vještaci su utvrdili da je moj odnos s majkom poboljšan instrumentalno, odnosno zbog zajedničkog cilja povratka djeteta, a ne zbog emocionalnog sazrijevanja te da su mi roditeljske kompetencije nedostatne. Ako CZSS uputi sudu prijedlog za lišenje roditeljske skrbi, može li se u tom postupku ponovno pozivati na moj suživot s majkom?