Podsjećamo s kojim se novim propisima mali poduzetnici nose od početka 2025. godine, bez ambicije da spomenemo baš sve promjene
Što je novo?
Kao i svake godine, od plaće za siječanj dužni smo našim zaposlenicima isplaćivati veće minimalne plaće, koja je ove godine bruto 970, a minimalna osnovica za direktorsku plaću je sada 1.168,70, što je više od 15% više nego lani. U odnosu na razdoblje prije uvođenja eura, te određene osnovice koje smo dužni primjenjivati su 42% odnosno 56% veće.
Dobili smo novi cenzus za obvezan ulazak u sustav PDV-a čak 20 tisuća eura viši nego lani, pa je to sada 60.000 eura. Također, to je i nova granica za paušalno oporezivanje obrtnika porezom na dohodak. To je sada već komotniji iznos, a bio bi i bolji da nije inflacije.
S početkom siječnja stopa poreza na dohodak u nekim je gradovima i općinama promijenjena, a s prvim danom ožujka bit će promijenjena u još nekima, dok je osobni odbitak sada 600 eura mjesečno. Niža stopa poreza na dohodak primjenjuje se na iznos do 5000 eura.
Uveden je porez na nekretnine, pa svi nestrpljivo čekamo prva rješenja od poreznih vlasti ili samih jedinica lokalne samouprave, da vidimo kako je primijenjen kompliciran način oporezivanja.
Ukinuto je oslobođenje od plaćanja doprinosa na plaću zaposlenih mladih osoba, što znači da se za zatečene tako zaposlene osobe nastavlja koristiti mjera dok ne istekne razdoblje od pet godina za svakog od njih, a od ove godine mjera više ne postoji. K tome, oslobođenje koje je postojalo za zapošljavanje osobe bez radnog staža, sada je revidirano i uveden je uvjet zapošljavanja na neodređeno vrijeme, da bi se olakšica mogla koristiti.
Nekoliko neoporezivih isplata je malo povećano, pa je - primjerice - neoporeziva nagrada za radne rezultate sada 1200 eura godišnje, a najviša stipendija koju možemo isplaćivati učenicima i redovnim studentima sada 600 eura.
U propisima o porezu na dodanu vrijednost, došlo je do raznih usklađivanja sa propisima EU, pa će vas vaši knjigovođe upozoriti na njih, ukoliko su primjenjive.
Velika novost ušla je u propise prije godinu dana, ali se tek u siječnju ove godine ostvaruju prvi uvjeti za njenu primjenu. Omogućeno nam je - pod točno određenim uvjetima - stornirati nenaplaćene račune koji su dospjeli prije godinu dana, te o tome obavijestiti Poreznu upravu i samog kupca, te time u svojim knjigama stornirati i obvezu PDV-a na neplaćeni dio isporuke. Naravno, temeljem te naše radnje, naš je kupac dužan u svojim knjigama stornirati pretporez koji je bio priznao po računu i uplatiti ga u državni proračun. Ovo je potpuno novi postupak i svi s nestrpljenjem čekamo vidjeti kako će u praksi izgledati i koji angažman poreznih vlasti ćemo izazvati takvim radnjama!
Što je staro?
Nastavljamo poslovati u istoj poduzetničkoj klimi kao i do sada, sa ukupno većim brojem zaposlenih u javnoj upravi, na bitno manji broj stanovnika - što je neumoljiva matematika koju svi osjećamo.
Značajna inflacija bitno mijenja uvjete naših poslovanja i odnos prema zaposlenicima, kojih kronično nedostaje.
Udjel poreza i davanja u ukupnom trošku prosječne plaća je na jednom od najviših nivoa u posljednjih 10 godina, a to je malo više od 38%. Na 1 euro prosječne neto plaće radniku bez članova obitelji u glavnom gradu, u državni proračun šaljemo zamalo 70 centi.
Izdržljivi smo kao i uvijek do sada - to je evidentna činjenica! Moje iskustvo je da u trideset godina poduzetništva ni jedan dan nije prošao da nismo poslovali u uvjetima ovakve ili onakve deklarirane ekonomske krize i recesije.
Stoga sam uvjerena da ćemo i ovu godinu preživjeti i njezin kraj dočekati žilaviji nego ikada!
Sretno!