Solidarni sam dužnik po kreditu. Dužnik je otišao na rad u Njemačku i prestao je plaćati rate. Banka uredno naplaćuje rate od moje plaće. Zbog čega se banka ne naplaćuje od dužnika koji je tamo uredno prijavljen i prima plaću? Na koji način mogu pokrenuti tužbu za dosadašnju naplatu dužnikova kredita?
Burza odgovara
Mora li opunomoćenik nakon smrti opunomoćitelja dokazivati kako je trošio novac s računa?
Imam punomoć na očev račun u banci. Moram li nakon njegove smrti ostalim nasljednicima dokazivati na što je potrošen dio novca s njegovog računa ako sam ja podizala taj novac? Znam da punomoć prestaje u trenutku smrti, ali što je s onim dijelom koji je potrošen ili prebačen na moj račun za očeva života, dok je bio zdrav i svega svjestan?
Otac mi je umro 2001. godine i oporukom je ostavio sve svojoj prijateljici. Na ostavinskoj raspravi ja sam tražio svoj nužni dio. Gospođa nije pristala na to i išli smo u parnicu koju je ona izgubila. U međuvremenu ona je umrla i sve iza nje je nasljedio njezin sin. Po sudskom rješenju dužan je platiti moje troškove. On kao nasljednik ne prima sudske pozive i ne javlja se. Koliko meni pripada po zakonu u toj ostavinskoj raspravi i imam li pravo na sve iz ostavine s obzirom da je nasljednik jednostavno nestao i ni pravosudni organi ni policija ga ne mogu pronaći?
Moj otac je bio tužio firmu jer su mu bili dužni novac. Rješenje je postalo pravomoćno na Trgovačkom sudu 07.01.2018. Visoki Trgovački sud je odbio žalbu tuženika i potvrdio prvostupanjsku presudu. No, otac je umro prije par godina. Trebam li prijaviti naknadno pronađenu imovinu da mogu ovršiti dužnika pokojnog oca s obzirom da sam zakonski nasljednik?
Imam otvoren obrt na svoje ime (caffe bar) i zaposlenike u istom. Povremeno idem raditi u sezonu te za to vrijeme ne plaćam za sebe obveze u obrtu, jer mi plaća poslodavac kod koga idem. Uskoro idem u Austriju i tamo me poslodavac prijavio i plaća za mene mirovinsko i zdravstveno. Na HZZO-u su mi rekli da im treba obrazac E 104 (time opravdavam da ne plaćam zdravstveno), no za mirovinsko mi nije jasno. Oni mi traže A1 izaslanje, no proučavajući taj dokument obvezuje me da plaćam u Hrvatskoj doprinose, a ne u Austriji. Postoji li neko drugo rješenje da ne plaćam duplo?
Prije dvije godine sam darovnim ugovorom od majke dobio nekretninu. Prije godinu dana sam ju prodao, ali na način da je u kupoprodajnom ugovoru naglašeno da će se kupac uknjižiti kao vlasnik tek mojom tabularnom izjavom, budući da je istim ugovorom određena prodaja kuće na 27 rata, 2 godine i 3 mjeseca. Kupac je već platio porez na promet nekretnina. Jesam li dužan platiti porez na dohodak od imovine budući da će kupac biti uknjižen tek u veljači 2020., dakle, četiri godine od mojeg stjecanja vlasništva? I možda još jedna činjenica, prodao sam ju za 30 posto manju cijenu od one koja je stavljena u darovni ugovor.
U braku sam sa ženom kojoj je ovo treći brak i iz prva dva braka ima dvoje djece. Otišla je prije 14 dana i još ne znam gdje je. Što mi je činiti, a da se isto ne smatra maltretiranjem? Koja su moja prava i obveze prema djeci, jesam li ja njihov staratelj? Jesam li obvezan reagirati ako smatram da su ugrožena prava djeteta?
Prije 17 godina dobio sam od djeda stan darovnim ugovorom. Ugovor je prošao na sudu i upisao sam se kao vlasnik. Dakle, u vlasništvu stana sam 17 godina i od onda otplaćujem stan i živim u njemu cijelo vrijeme. Imaju li djedove kćerke (moja majka i tetka) pravo nakon svega navedenog tražiti nužni dio? Svih ovih godina nisu pitale za oca niti ga došle vidjeti na samrti.
Tvrtka mi je izbrisana iz sudskog registra po skraćenom postupku, samo sam dobila obavijest. U vlasništvu firme bio je stan/ured kupljen na kredit i nad kojiim banka ima hipoteku. Jamac sam te redovito otplaćujem taj dug u dogovoru s bankom. Postoji li način da dođem u vlasništvo tog stana, budući da plaćam dugovanje banci kao i sve režije. Mogu li taj ured u ovoj fazi dati u najam drugoj firmi?
Mora li dijete dobiti obavijest o prestanku plaćanja alimentacije?
Imam sestru blizanku, nedavno smo navršile 20 godina. Sestra je završila fakultet ove godine, ja sam se ispisala s fakulteta u 9. mjesecu, preko ljeta sam radila preko studentskog ugovora. Otac je plaćao alimentaciju za obje do 17.10, a 17.11. je uplatio samo za jednu. Jesmo li bile dužne dobiti obavijest ukoliko je tražio zahtjev za prestanak plaćanja? Budući da sam bila redovni student, znači li to da on nakon toga mora plaćati alimentaciju još godinu dana? Bila su prošla tek dva mjeseca od prestanka mog redovnog obrazovanja. Napominjem da nismo u kontaktu preko dvije godine, ne kontaktira s nama.