Daljnji rast tečaja EUR/HRK
Kreditni rejting ozbiljno je ugrožen. Naime, u petak popodne stigla je vijest da je kreditna agencija Fitch spustila kreditni rejting Hrvatske s razine BBB- na BB+ čime je pao na špekulativnu kategoriju.
Kreditni rejting ozbiljno je ugrožen. Naime, u petak popodne stigla je vijest da je kreditna agencija Fitch spustila kreditni rejting Hrvatske s razine BBB- na BB+ čime je pao na špekulativnu kategoriju.
Fundamentalno gledajući državni proračun stoji jako loše i za vjerovati je da će novo izdanje obveznice biti potrebno do kraja godine. U slučaju daljnjeg smanjenja kreditnog rejtinga deprecijacija domicilne valute čini se kao logičan slijed događaja.
Tečaj EUR/HRK porastao je do razine od 7,590 nakon što se početkom tjedna trgovao oko 7,565. Rastući tečaj nije nešto što je u interesu centralne banke, ali s obzirom na trenutno stanje gospodarstva čini se neizbježnim.
Na međunarodnom tržištu prisustvovali smo snažnoj averziji prema riziku zbog posljednjih zbivanja na Bliskom Istoku.
Na tjednoj bazi promatrano USD je zabilježio blagi pad vrijednosti u odnosu na EUR. S druge strane Atlantika pak ekonomska situacija se popravlja. Zabilježen je rast u proizvodnom u uslužnom sektoru Europe.
Ministarstvo financija izdalo je 700 mil. EUR na rok od 1,5 godine uz prinos do pet posto. Interes za spomenutim trezorskim zapisom uvelike je nadmašio ponudu gdje je omjer potražnje i ostvarenog izdanja bio oko 1,60.
Averzija investitora prema riziku očitovala se u jačanju švicarskog franka i japanskog jena. Švicarski franak je na trenutak bio ispod 1,23 za euro, dok je jen ojačao do 128,50
U Europi je po prvi puta nakon više od godine dana zabilježen ozbiljniji rast u proizvodnom i uslužnom sektoru. Po prvi puta indeks koji mjeri aktivnost u spomenutim sektorima nalazi se iznad razine od 50, a koja zapravo znači granicu između ekspanzije i kontrakcije
Priljev deviza od strane turista polako počinje stvarati pritisak na jačanje domicilne valute premda je snažniji efekt jačanja domicilne valute za sad izostao. Posljedica je to nešto veće potražnje za europskom valutom od strane institucionalnih investitora.
Hrvatska kuna je tijekom prošlog tjedna oslabila na euro sa 7,50 na 7,54. Najveći utjecaj na pad vrijednosti imalo je zatvaranje pozicija investitora koji su tijekom zime prodavali eure na višim razinama.