Seksualno uznemiravanje na poslu
U tvrtki u kojoj radim na poslovima spremačice, već sam nekoliko tjedana izložena spolnom uznemiravanju i provociranju. Zbog toga otežano izvršavam svoje poslove.
U tvrtki u kojoj radim na poslovima spremačice, već sam nekoliko tjedana izložena spolnom uznemiravanju i provociranju. Zbog toga otežano izvršavam svoje poslove.
Sindikalni sam povjerenik u tvrtki na radnom mjestu tokara, a poslodavac mi je dao poslovno uvjetovani otkaz zbog prestanka potrebe za obavljanje mojega posla zbog gospodarskih razloga, iako je sindikat uskratio suglasnost za otkaz ugovora o radu. Što mogu poduzeti u zaštiti svojih prava iz radnog odnosa?
Prije godinu dana doživio sam tešku ozljedu na radu zbog koje se još uvijek nalazim na bolovanju jer je u tijeku postupak rehabilitacije. Ozlijedio me rotacijski dio stroja. Zanima me koja su moja prava nakon što se okonča bolovanje?
Postoji li relativno bitna povreda odredaba kaznenog postupka iz čl. 367. st. 3. Zakona o kaznenom postupku kada sud prvog stupnja umjesto da u tijeku glavne rasprave neposredno ispita dijete i mlađu maloljetnu osobu oštećenu kaznenim djelom iz čl. 117. Zakona o sudovima za mladež, pročita zapisnik o iskazu svjedoka odnosno reproducira snimku ispitivanja tih osoba učinjenu pomoću tehničkih uređaja za prijenos slike i zvuka?
Jesam li zajedno s drugim radnicima dužan doći na skup radnika koje je sazvao direktor, a koji se treba održati izvan radnog vremena? Što će se dogoditi ako ne dođem? Predstavlja li to povredu radnih obveza?
Radnica je otišla u mirovinu 1. rujna 2007. godine s navršenih 65 godina i 3 mjeseca života i 42 godine mirovinskog staža (radnog staža). Budući da joj je obiteljska mirovina povoljnija od vlastite mirovine, odabrala je korištenje obiteljske mirovine. Mirovinu je ostvarila u službi Zavoda.
Osiguranik samostalne profesionalne djelatnosti - stomatolog, u razdoblju od 2002. do 2004. godine, obavljao je tu djelatnost i bio je prijavljen na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Doprinose za mirovinsko osiguranje platio je samo za jednu godinu, a nakon 2004. godine zasnovao je radni odnos.
Korisnik mirovine primao je mirovinu pet godina putem punomoćnika. Razbolio se i nije na vrijeme obnovio punomoć, tako da mu je obustavljena isplata mirovine. Obustava isplate trajala je devet mjeseci.
Osiguranik je radio 30 godina u Varaždinu. Prestao je raditi i preselio se u Rijeku. Gdje mora podnijeti zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu?
Osiguranici je 2004. godine priznato pravo na prijevremenu starosnu mirovinu. U 2007. godini ostvarila je po osnovi ugovora o djelu primitak od 100.000,00 kuna iskazan u bruto svoti.