Na godišnjem odmoru bila sam s psićem. Iz meni nepoznatih razloga počeo je šmrcati, odbijao hranu pa sam ga odvezla na pregled kod veterinara, koji mu je dao, prema mojem mišljenju, krivi ili neadekvatni lijek, psić je nakon tjedan dana uginuo. Tužit ću veterinara jer mislim da ga je površno pregledao i nije mu dao pravu dijagnozu. No, prije toga, čula sam da veterinari moraju imati obvezno osiguranje za ovakve slučajeve, pa molim savjet.
Burza odgovara
Imam li pravo na nužni dio nakon smrti ujaka?
Nakon smrti moga ujaka, nađena je oporuka kojom cijelu imovinu ostavlja na jednake dijelove trojici braće i svojoj majci (koja je umrla nedugo nakon sastavljanja oporuke).Moja majka nije imenovana nasljednicom i u međuvremenu je umrla, a ja sam njezina nasljednica. Kako se ujak nikad nije oženio ni imao djece, zakonski nasljednici su (ako sam u pravu) braća i sestra i njihovi potomci (roditelji su umrli). Mogu li tražiti nužni dio i koliko on iznosi?
Kako se pokreće postupak za nadoknadu nužnog dijela?
Pokreće li se na ostavinskoj raspravi i postupak za nadoknadu nužnog dijela ili je to zasebna tužba? Ide li to automatski (ako se tako izjasnim na ostavinskoj) ili moram pokrenuti posebni postupak? Kolika je cijena za pokretanje postupka i koga tužim, nasljednike iz oporuķe? Koliko se otprilike čeka na presudu?
Koji je rok za isplatu odštete?
U prometnoj nezgodi oštećeno mi je vozilo. Prijavio sam štetu osiguratelju krivca i on mi je doista u roku od 14 dana poslao pismo u kojemu potvrđuje pokriće i odgovornost svoga osiguranika te traži da dostavim račune popravka vozila. Kad sam vozilo popravio, poslao sam račune. Od tada je prošlo gotovo mjesec dana, a isplate nema. Konačno sam dobio prijedlog nagodbe (priznaju mi cijeli iznos popravka) u kojem se osiguratelj obvezuje da će isplatiti odštetu u roku od 30 dana od dana potpisa nagodbe. Postoji li neki rok u kojemu mi osiguratelj mora isplatiti izvršeni popravak?
Moj dečko je ugovorom o darivanju dobio stan od oca. Kasnije smo saznali da ima velike dugove i pokrenut je postupak pobijanja dužnikovih pravnih radnji.Budući dami za dugove nismo znali, postoji li način da se s njima dogovorimo, a da ne ostanemo bez stana?
U potresu mi je stradala zgrada. Zgrada je bila za popravak, a ja sam imao i osiguranje kuće od potresa, pa sam se sam upustio u popravak i konačno završio. Kad sam konačno predao račune mom osiguratelju, vidio sam da mi je naknada umanjena za 20 posto uz obrazloženje da je zgrada bila podosigurana.
Dao sam ženi punomoć da može sve dokumente podizati u moje ime, a sada više ne živimo skupa. Mogu li poništiti punomoć?
Plaća li izvanbračni partner porez kod upisa na polovicu zajedničke kuće?
Dvadeset godina živim u vanbračnoj zajednici, od toga zadnjih deset sam i prijavljen na zajedničkoj adresi. Prije 19 godina zajednički smo sagradili obiteljsku kuću, koja je gruntovno upisana na ženu. Je li moguće da se ja upišem kao 50-postotni vlasnik (žena je suglasna), a bez plaćanja bilo kakvih poreznih ili drugih nameta?
Od svog osiguratelja kuće od požara, kod kojega sam imao osiguranje na pet godina, i koje je isteklo 20.6.2022., dobio sam poziv da obnovim osiguranje s istim uvjetima, uz uključenje rizika potresa s nadoplatom premije. Prijedlog je da novi ugovor sklopim na pet godina, ali s obzirom da sam nezadovoljan dosadašnjim odnosom kod jedne štete dvoumim se. Je li moja obveza obnoviti postojeći ugovor ili nemam obvezu obnoviti ugovor?
Imam boutique hotel-pansion, najviše 16 osoba. Pružamo usluge wellnessa, imamo saunu i jacuzzi te vanjski bazen. Imamo prostor u kojem smo u početku pružali usluge masaže, pedikure, manikure i ostale tretmane, no u zadnjih nekoliko godina nemamo stalno zaposlenog. S obzirom da je prostor u sklopu objekta, moramo li tražiti dodatno rješenje za mogućnost pružanja takvih usluga? Znam da trebamo imati stručnu osobu za isto. No, postoji li razlika ako mi toj osobi dajemo prostor u najam ili ako ona koristi taj prostor i nama ide postotak zarade?